Your SlideShare is downloading. ×
eCommerce 2010 short version
eCommerce 2010 short version
eCommerce 2010 short version
eCommerce 2010 short version
eCommerce 2010 short version
eCommerce 2010 short version
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

eCommerce 2010 short version

1,432

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
1,432
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. E-commerce 2010:trendy a názoryVýzkum mezi českými internetovými uživateliBezplatná zpráva
  • 2. O výzkumuTato zpráva prezentuje výsledky studiee-commerce 2010, která byla provedena vČeské republice společností Gemius vespolupráci se společnostmi CentrumHoldings, Internet Info a Ringier. Tato studieje součástí výzkumného projektu, kteréhose účastní několik zemí střední Evropy. CíleHlavním cílem výzkumu bylo zjistit vztahčeských internetových uživatelů knakupování přes internet a toho, jakvyužívají internetové obchody a internetové Státy, ve kterých byla provedena studie E-commerce 2010aukce.V České republice se uskutečnily čtyři Státy, v nichž byla provedena studie E-commercesouvisející studie: první se konala v roce 2010 jsou označeny šedou barvou a stát, který je2007, druhá v roce 2008, třetí v roce 2009 a zahrnut v této konkrétní studii, je označen barvoučtvrtá v roce 2010. červenou. Obsah Kompletní studieKrátká verze zprávy prezentuje vybrané Plná verze zprávy obsahuje údajevýsledky za rok 2010 v podobě grafů a shromážděné v průzkumech provedených vprezentuje hlavní zjištění v popisné formě. letech 2009 a 2010 a prezentuje: • Vztah k nakupování na internetu • Frekvenci nakupování na internetu • Žebříček českých internetových obchodů • Vztah k nakupování v internetových obchodech • Žebříček českých internetových aukcí • Vztah k nakupování na internetových aukcích V případech, kdy výsledky byly srovnatelné, statistické významnosti jednotlivých rozdílů mezi roky 2009 a 2010 byly zaznamenány.
  • 3. Vztah k nakupování obecně Co vás během nakupování zajímá nejvíce Více než polovina českých internetových (kromě každodenního nákupu potravin)? uživatelů má ráda nakupování. Negativní vztah k nakupování vyjádřila pouze jedna pětina z nich. Ušetření peněz 32% Při nakupování se čeští internetoví uživatelé zaměřují nejčastěji na to, jak ušetřit peníze a Jak strávit nakupováním co 25% čas. Následuje nákup produktů nejvyšší kvality a nejméně času strávení volného času příjemným způsobem. Nákup produktů nejlepší kvality Internet se stává stále častěji používaným 20% zdrojem informací o plánovaném nákupu zboží. Příjemné strávení času 11% Ke třem nejčastěji vyhledávaným online kategoriím produktů patří spotřební elektronika a domácí spotřebiče, telefony a GSM doplňky a Ostatní 5% cestovní služby (každou z kategorií uvedla více než polovina respondentů). Mnoho Těžko říci 8% respondentů získává informace o produktech kromě internetu také osobně přímo od N = 1750 – všichni respondenti prodavače.Oproti loňskému roku vzrostl počet českých internetových uživatelů, kteří hledali na internetuinformace o spotřební elektronice a domácích spotřebičích, telefonech a GSM doplňcích avstupenkách do kina a do divadla. Pokud se rozhodnete pro nákup na internetu, kde nejčastěji hledáte informace o výrobcích? Spotřební elektronika a domácí 59% 4% 4% 20% 9% spotřebiče Telefony a příslušenství 57% 6% 19% 12% Cestování 56% 9% 9%4% 18% Jízdenky na vlak, autobus, letenky 52% 26% 17% Počítačový software 47% 10% 13% 25% Počítačový hardware 46% 10% 13% 25% Knihy, CD, filmy 45% 8% 25% 5%10% Vstupenky do kina nebo do divadla 45% 8% 19% 20% Fotografické vybavení 42% 5% 17% 32% Na internetu U přátel a rodiny Pro transparentnost prezentace V reklamách dat byly hodnoty pod 4% skryté v V tisku U prodejců N= 1750 – všichni respondenti grafu Z jiných zdrojů Nehledám informace, nebo nekupuji tyto produkty
  • 4. Vztah k nakupování nainternetuDva ze tří respondentů, kteří již někdy slyšeli o možnosti nákupu přes internet, jsou toho názoru,že tento způsob nákupu je levnější a více než polovina respondentů uvedla, že zabere méně času než nákup v tradičních obchodech. Co si na základě vlastních zkušeností nebo Nicméně, téměř třetina respondentů stále názorů jiných lidí myslíte o nakupování přes považuje online nakupování za riskantní. internet…: Od roku 2009 se výrazně zvýšila popularita…je levnější než nákup v nástrojů pro srovnávání cen. V roce 2010 67% klasických obchodech téměř dvě třetiny e-zákazníků uvedly, že…zabere méně času než použily tyto nástroje. 56% nákup v klasických Nejpopulárnějšími nástroji pro srovnávání …je riskantní 31% cen jsou v České republice Heureka.cz, Zbozi.cz a Nejlepsiceny.cz. Počet …je složité 4% respondentů, kteří si nemohli vzpomenout na žádný nástroj pro srovnávání cen, se Nic z uvedeného 3% během posledního roku snížil. N= 1747 – respondenti kteří slyšeli o možnosti nákupu přes internetRostoucí popularita nakupování přesinternet byla zaznamenána také v roce Nakupoval/a jste někdy na internetu?2010. Více než čtyři pětiny českých uživatelůinternetu uvedlo, že již někdy nakupovalo neonline. Nejoblíbenějším způsobem 16%vyhledávání produktů nebo služeb, kteréchtějí uživatelé zakoupit na internetu, jepoužití vyhledávačů a prohlížení nabídek anointernetových obchodů. Je třeba také 84%podotknout, že se zvýšil podíl internetovýchuživatelů, kteří při vyhledávání zboží nainternetu používají nástroje pro srovnávánícen. N= 1750 – všichni respondentiTéměř tři čtvrtiny českých internetovýchuživatelů si něco koupily přes internet vobdobí jednoho měsíce před výzkumem.Největší podíl z těchto internetovýchuživatelů utratil na online nákupy do 4000Kč za měsíc.
  • 5. Internetové obchody vs. internetové aukce Od roku 2007 jsou internetové obchody stále mnohem populárnější než internetové aukce. Asi devět z deseti českých internetových uživatelů nakupovalo v internetových obchodech a dvě pětiny na internetových aukcích. Internetové obchody Internetové aukce Důvody pro nakupování Nižší ceny než v tradičních Nižší ceny než v tradičních online obchodech (70%) obchodech(70%) Problémy při nakupování Dlouhá doba doručení (20%) Dlouhá doba doručení (19%) Nejpopulárnější způsoby Platba na dobírku (77%) Bankovním převodem (69%) platby Nejpopulárnější kategorie Spotřební elektronika a domácí Oblečení a šperky (42%) výrobků spotřebiče (56%) Z každé kategorie je prezentována nejčastější odpověď . Vzorek respondentů: (1) respondenti, kteří alespoň jednou nakupovali v internetových obchodech a (2) respondenti, kteří alespoň jednou nakupovali na internetových aukcích. V žebříčku nejpopulárnějších internetových obchodů první místo obsadila Alza.cz (vyjmenovalo ji 27% respondentů), Mall.cz (16%) nad Kasa.cz (9%). Nejpopulárnější internetovou aukcí je Aukro.cz, kterou uvedlo 69% českých internetových uživatelů, následuje eBay (14% respondentů). Metody výzkumuVýzkum byl proveden pomocí tzv. CAWI metody (computer-assisted web interviewing). Respondenti bylipozváni k účasti ve výzkumu pomocí sponzorovaných odkazů (po kliknutí byli respondenti přesměrováni napop-up dotazník), které se náhodně zobrazovaly návštěvníkům českých webových stránek s prosbou o vyplněnídotazníku. Kritériem pro výběr webové stránky, na které se zobrazoval dotazník byl reach (zásah) asociodemografický profil návštěvníků těchto stránek a také jejich obsah (který přímo nesouvisí se zkoumanýmtématem).Aby mohla být nashromážděná data reprezentativní pro celou internetovou populaci v ČR, byly odpovědiinternetových uživatelů analyzovány pomocí statistického vážení, které je založeno na údajích zahrnujícíchstrukturu online populace podle pohlaví, věku a frekvence použití internetu. Všechny závěry výzkumuvyjádřené v procentech na grafech se vztahují k váženým údajům, zatímco velikost vzorků (N), prezentována nasnímcích se vztahuje k neváženým údajům a ukazuje počet respondentů, kteří odpověděli na danou otázku.Výzkum v roce 2009Data byla shromážděna v období od 29. června do 6. července 2009. Dotazníky se zobrazovaly na webovýchstránkách seznam.cz a Centrum Holdings. Konečný vzorek obsahoval 1500 dotazníků, vyplněných českýmiuživateli internetu ve věku nad 15 let. Strukturální data pocházela z výzkumu NetMonitor (červenec 2009).Výzkum v roce 2010Data byla shromážděna v období od 9. do 25. listopadu 2010. Dotazníky se zobrazovaly na webovýchstránkách: Centrum Holdings, Internet Info a Ringier Axel Springer. Konečný vzorek obsahoval 1750 dotazníků,vyplněných českými uživateli internetu ve věku nad 15 let. Strukturální data pocházela z výzkumu NetMonitor(říjen 2010).
  • 6. KontaktGEMIUS s.r.o.Českobratrská 1130 00 Praha 3Tel.:(+420) 222 519 423contact.cz@gemius.comO společnostiGemius SA je největší agenturou ve střední a východní Evropě, zabývající se průzkumeminternetového trhu. Společnost se již od svého založení v roce 1999 věnuje výzkumuinternetového trhu. Díky soustředění výsledků práce na maximální důvěryhodnost, kvalitu apřesnost internetového výzkumu byla společnost stát se největší agenturou zabývající se onlinevýzkumy trhu ve střední a východní Evropě za dobu kratší než 5 let. V současné době se Gemiuszaměřuje na rozšiřování svých aktivit na trzích regionu MENA.Gemius SA poskytuje širokou paletu výzkumu klientům zvučných jmen ve střední a východníEvropě. Gemius poskytuje informace o chování uživatelů internetu (gemiusTraffic), profilyuživatelů internetu (gemiusProfile) nebo údaje o dopadu online reklamních kampaní(gemiusEffect). Gemius poskytuje standardy měření návštěvnosti internetu a internetovýchaplikací (gemiusAudience) téměř v polovině všech evropských zemí.Cílem společnosti je přesáhnout statistiky a poskytnout svým klientům obsáhlé znalosti, které jimpomohou co nejlépe využít investice vložené do online marketingu.Soustředíme se na vysoce kvalitní etický výzkum. Přísně lpíme na pravidlech vedení výzkumuvyvinutých společností ESOMAR:

×