Conformal coating

1,091 views
915 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,091
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
9
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Conformal coating

 1. 1. Conformal Coating(Konformal Kaplama)Hazırlayan: Fulya Coşkun
 2. 2. Konformal kaplama nedir? Elektronik malzemelerin hasar ve arızayayol açmasını engellemek amacıylauygulanan kaplama yöntemidir. Elektronik malzemelerin güvenilirliğini veuzun dönem kullanılabilmesini sağlamakiçin gereklidir.
 3. 3. Konformal kaplama neleri önler?TozKirAşınmaMantarNemKimyasallarMekanik stresŞok ve vibrasyon
 4. 4. Kaplama yöntemleri?Fırça kaplamaSprey boya uygulamasıDaldırmaRobotikKür ve kurutma
 5. 5. Fırça kaplama yöntemi Düşük hacimli malzemeleriçin uygundur. Üzerinde kabarcıkoluşturma ihtimalibulunur. Vasıflı elemanlartarafından uygulanmalıdırve bu kaplama kalınolabilmektedir.
 6. 6. Sprey boya uygulaması Düşük ve orta hacimliişleme uygundur. Özel sprey kabini ve spreyaerosol püskürtecek birtabancaya gereksinimvardır. Uzman kişigerçekleştirirse diğer tümyöntemlerden daha iyisonuçlanabilir.
 7. 7. Daldırma Bu yöntemde kaplamaaygıtlar dahil heryere temaseder. Bu nedenle kaplamaistenmeyen bölgelerinmaskelemesi çok iyiyapılmalıdır. Bu nedenle bir çok PCB buyönteme uygun değildir. PCB lere püskürtme ilekaplama yapılarak sonra buyöntem uygulandığındasorunları giderilebilir.
 8. 8. Robotik yöntemi Bu sistem atomize edilmişiğne uçları, atomize olmayansprey yada ultrasonik vanateknolojileriyle uygulamayapar. Akış hızı ve malzemeninviskozitesine veyapüskürtme hızına görekalınlığı değişebilir. Viskozite sıvıların akmayakarşı gösterdiği dirençtir.
 9. 9. Kür ve kurutma yöntemi Solvent ve su bazlı kaplama:Standart solvent bazlı akrilik için hızın şart olduğu durumlardanormal bir süreçtir. Su bazlı kurutmada aynı yöntemdir fakatkurutma süresi daha uzun olabilmektedir. UV konformal kaplama:UV kürleme otomotiv ve tüketici elektroniği gibi alanlarda hızkazanmaktadır.UV kurutma ise çevre dostu ve hızlı biz işlemdir.
 10. 10. Kalınlık ve ölçüm yöntemleri Islak film kaplama ölçümü Boya hala ıslakken uygulanan yöntemdir.ıslakfilm ölçüm yöntemi pahalı olabilir ve ayrıcaproblemli olabilir. Kuru film kaplama ölçümü Islak film tekniğine alternatiftir. Eddyakımlarını kullanarak temassız bir nitelik taşır.Ölçüm neredeyse anlıktır.
 11. 11. Kaplama kimyasalları nelerdir? Akrilik Epoksi Poliüretan Silikonlar Florlu veya Fluorinatlı olmayan - Poly-Paraxylene (Parylene) Amorf Floropolimer
 12. 12. Kaplama malzemesi seçimi Neye karşı koruyacak?(nem,sıcaklık) Elektronik cihaz hangi sıcaklıklarlakarşılaşacak? Kaplanacak malzeme ile kaplamanın mekanikuyumluluğu? Ne kadar sürede kurumalıdır? Ne proses ve malzemeler gereklidir?

×