Qavimator presentation

1,047 views
1,016 views

Published on

Presentace animovani od Fandy Ryby

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,047
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
299
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Qavimator presentation

 1. 1. Animace pomocí programu QAVIMATOR
 2. 2. - Původně jsem tento vstupní kurz animování chtěl prezentovat "in-world". Nějak se mi ale nedaří zorganizovat vše podle mých představ. Ale proto, že jsem i pár známým slíbil, že něco o animování připravím, zvolil jsem alespoň takovýto způsob prezentace. - Nemám za cíl vás naučit všemu, co dokáže program Qavimator. Jsem si jist tím, že to, co vám takto ukážu, není ta jediná správná cesta k výsledku. Chci s vámi jen projít skoro krok za krokem tvorbou jedné jednoduché animace. Animace, kdy nebude panáček jen salutovat, ale změní celou svoji pozici.
 3. 3. Předpokládám, že: - máte nainstalovaný program Qavimator (stáhnout jej lze zde http://zi.furhome.net/downloads/qavimator-setup-20071203.exe , domovská stránka programu: http://www.qavimator.org/ ) - už jste si program nejméně jednou spustili - máte na vašem účtu alespoň 10 LD, které jste ochotni za tuhle lekci zaplatit...ne mně, ale společnosti Linden Lab za vyzkoušení animace „in-world“ - stejně tak předpokládám, že jste si přečetli informace od „alwara“ na http://www.druhyzivot.cz/qavimator-zakladni-prace-s-programem
 4. 4. To je na úvod všechno. Snad jen...až si spustíte Qavimator znovu, projděte si jednoduchou a stručnou nabídku možností jako FILE, EDIT...je to sice anglicky, ale...nerozumíte-li snad těm jednotlivým slovům, zkuste si je přeložit. Já se nechci dopustit nějakého sexuálního obtěžování a tak si změním pohlaví mého panáčka na muže (Figure změním z female na male)...i když není to taky špatně, že budu osahávat chlapa...ale budiž. Nebudu vám moc říkat nějaké konkrétní hodnoty; nepočítejte, že výsledkem bude dokonalý pohyb. To se naučíte později už bez tohoto návodu.
 5. 5. Okno (nemám rád slovo FRAME) animace č.1 je a musí být uzamčené. S tím se smiřte a nic na tom neupravujte. Asi ho máte i defaultně chráněné, ale to si můžete zkontrolovat i v OPTIONS. Stejně tak se pro začátek vyhněte i úpravám okna posledního...patrně máte defaultně poslední okno č. 30. S tím nebudeme nyní také hýbat. Pohybem kurzoru (při držení levého myšítka) v 3D zobrazení si kurzorem zkuste také otáčet pohledem na panáčka. To budete jistě potřebovat. Do původního pohledu se dostanete funkcí RESET CAMERA... taková ta modrá figurka nahoře. Jsme tedy v původní pozici?
 6. 6. Posuvníkem dole přejděte do okna č.2. Zkuste si poklikáním na různé části těla aktivovat k úpravě ty jednotlivé části...někdy bývá trochu problém se hned na poprvé trefit, ale chce to zkrátka cvik. Nebo si ty části těla označte v levém panelu...ale časem stejně asi budete používat kurzor na těle. Panáčka vždy pootočte tak, abyste k němu a jeho částem měli lepší přístup, abyste ho i lépe viděli. Jo...můžete také použít PageUp/PageDown nebo kolečko myši k přiblížení nebo vzdálení pohledu. S pohledem si manipulujte dále podle své potřeby a nemusíte hledět na to, jak ho nastavuji já. Ale abychom pokročili...Postupně zakloňte tělo (nehýbejte ale pánví – „hip“) zkuste rotovat v ose X horní skupinou částí těla.....pak trochu přizvedněte obě paže...a můžete je trochu zaklonit i dozadu...jako příprava k přemetu...ano, naučíme pro začátek panáčka udělat přemet vpřed.
 7. 7. Posuvníkem (to snad nemá význam ani příště opakovat) přejdeme na okno č.13. Tam si už aktivujeme k úpravě asi nejdůležitější část těla - pánev (hip) a posuvníkem v ose Y tělo zvedneme (Position) výše...podle vaší úvahy, kam asi tak by měl panáček vyskočit, aby se mohl bezpečně otočit. Mírně také posuňte tělo pánví vpřed (osa Z)...tělo při rotaci vpřed půjde přece také boky mírně dopředu, ne? A ještě pánví v ose X zarotujeme o nějakých 90 stupňů – jako by chtěl panáček létat.
 8. 8. Nyní přejdeme na okno č. 28. Pánví přerotujeme tělo na úhel 359  a vrátíme do původní výšky (jen opakuji osa Y).   Kousek posuneme boky vpřed (osa X). Teď už máme nějaký začátek, nějaký prostředek a nějaký konec, tak si zkusíme animaci přehrát (tlačítkem modré kruhové šipky dole – tím animaci i zastavíme). Přemet to je, ale asi není zas tak moc přirozený a uhlazený. Proto ho půjdeme trochu poupravit v dalších mezioknech.
 9. 9. Přejdeme na okno č. 5. Tady trochu předkloníme hlavu, ramena...pokrčíme nohy v kolenou mírně dozadu... a paže mírně „předšvihneme“ vpřed...a trochu při tom také pokrčíme ruce v loktech vpřed. A zase zkusíme přehrát. Stále to není nic moc, co? Tak půjdeme dál...
 10. 10. Mohli bychom teď trochu zasáhnout do pole č. 13. Přejdeme tam. Tam jste ještě jako prkno, nebo snad ne? V tomto místě by asi tělo atleta mělo být sbalené do klubíčka...tam se už přece otáčí. Takže v tomhle okně se předkloníme...nikoli pánví, ale hrudníkem, rameny, krkem a třeba i hlavou. Pokrčíme nohy-to znamená... zvedneme stehna koleny blíže k hrudníku a pak dozadu pokrčíme lýtka. A zase přehrajeme. Ten doskok by určitě ještě něco chtěl, ne?
 11. 11. Při přehrávání jste si mohli všimnout, že se poněkud „rozhodila“ právě ta doskoková fáze. Doskok by asi měl být do pozice výchozí. Kdybychom pak navíc animaci dali při jejím uploadu funkci „loop“, aby byl dopad a odraz stále stejného charakteru a panáček nějak hloupě neposkakoval...bude to legrační asi i bez toho. Vrátíme se proto do okna č. 2. Vyzkoušíme si tím funkci kopírování. Tuto pozici ikonou „COPY“ zkopírujeme.
 12. 12. S kopií okna č. 2 v tašce přejdeme do okna č. 28. Tady funkcí PASTE - vložit vložíme zkopírovanou druhou pozici. Stále to ještě není to, čeho bychom chtěli pro začátek dosáhnout.
 13. 13. Přejdeme tedy do okna č. 29 a tam vložíme znovu stále ještě zkopírovanou pozici 2. V této pozici pánví přerotujeme do úhlu 359. A zkusíme si to přehrát. Hleďme, hleďme...není to přemet...on se nám panáček vrací. A proč? Správně...zapomněl jsem v pozici okna č. 28 po vložení pozice č. 2. pánví zarotovat na úhel 359 nebo jemu se hodně blížící.
 14. 14. Tak se vrátíme na okno č. 28 a tam tou pánví zarotujeme...třeba na těch 359...a zkusíme si to znovu přehrát. Teď už to i trochu vypadá jako nějaký přemet...jen to bude ještě chtít pohrát si s detailnějším nastavením jednotlivých částí těla...hlavně ty ruce...ty jsou ještě dost toporné...něco to bude chtít udělat i s nohama...a ta chodidla...na ně jsme ani nesáhli. Ale to už nechám na vaší fantazii...chce to zkoušet ty pohyby na sobě a trochu si představit, co asi tak dělá ta která část těla v určitou chvíli...
 15. 15. Abychom se mohli alespoň tady mezi námi začátečníky pochválit, jak jsme šikovní, musíme také zkusit tu naši animaci dostat do virtuálního světa. Ještě před tím ale použijeme funkci Optimize BVH. A zkusíme si animaci znovu přehrát, zda se nám s ní nestalo něco nepředvídaného...já myslím, že ne....i když v grafickém znázornění pozic jednotlivých částí těla došlo k nějakým změnám.
 16. 16. Animaci si musíme také uložit...cestou FILE - SAVE AS...si ji někam uložíme. Třeba pod názvem salto....jen pozor!!!...tady napíšeme název souboru celý to znamená salto.bvh.......včetně přípony...aby se dalo uploadovat....a  ULOŽÍME
 17. 17. Jen si pamatovat, kde máme ten animační soubor uložen...defaultně je nejspíše uložen ve složce Qavimatoru...DATA
 18. 18. Upload animace je poměrně rychlý, ale je třeba dávat pozor na správný postup a vyhodnocení požadavků na animaci. Protože pak můžeme mít za úplatu animaci, která nám až tak k ničemu není. Nezbude, než animaci uploadovat znovu...ale i tak - člověk se učí chybováním a opakováním.   Pro uploadování animace postupujeme následovně:   - spustíme SL klienta a přihlásíme se do SL - otevřeme cestou FILE/SOUBOR možnost „Upload" a pak "Animation“ - na svém počítači najdeme příslušný soubor s animací ...a potvrdíme OK   Otevře se následující tabulka.......
 19. 19. Priorita Opakování pohybu Přehrát a zastavit Poloha rukou Výraz Prohlídka animace v pozicích a pohybech
 20. 20. Vezmeme to postupně a podrobněji: Name – to je jméno animačního souboru – později jde samozřejmě v SL změnit Description – popis animace (naprosto na úvaze tvůrce) – také jde později změnit Priority – tak tohle je asi nejdůležitější volba; animaci z možných čtyř stupňů přiřadíme prioritu (1-nejnižší, 4-nejvyšší) Loop – zaškrtnutím zajistíme, že animace se bude stále opakovat, jinak proběhne po spuštění jen jednou In(%)/Out(%) – jaký procentně vyjádřený úsek animace chceme uploadovat Hand Pose – v jaké pozici mají být ruce při animaci Expression – jaký výraz ve tváři má mít avatar při animování Preview while – prohlídka za různých vybraných základních pozic avatara (ve stoje, v sedu, v letu...) Ease In(sec)/EaseOut(sec) – trvání klidového stavu na začátku a na konci
 21. 21. Přehrání animace při zadaných podmínkách ....s tímhle doporučuji si pohrát, abyste viděli, jak by animace měla po uploadu vypadat...zvláště kontrolujte při změněných prioritách, v letu, za chůze a pozici rukou...k výrazům ve tváři se třeba dostanete později, až budete mít opravdu animaci, která bude mít za cíl něco vyjadřovat...  V obrazovém poli přehrávání si můžete myší přibližovat pohled a avatarem otáčet. A když jste spokojeni s tím, jak animace vypadá v tomto zkušebním SL přehrání, můžete ji konečně Upload, nebo Cancel – pokud spokojeni nejste a chcete ji předělat. Pokud animaci máme už v SL, pak nezbývá, než ji prakticky používat...ale to je na další povídání. Třeba něco připravím. Třeba se toho zase tentokrát ujme někdo jiný.
 22. 22. Ještě si dovolím nějakou tu poznámku na závěr. - program Qavimator není nejlepší, ale pro začátek splní svůj účel  - rotace jednotlivými částmi těla je dost omezena, tak neočekávejte, že se váš panáček stane "hadí ženou"...:-)...i když...:-) - pánev má také rotační limit a tím je úhel 359°; v dalším okně začněte zase v úhlu 0°. I tak můžete ale rotovat panáčkem postupně třeba stokrát - pro delší animace si zvyšte počet počet oken - pozor však na nastavení okna počátku animace a konce animace (LOOP IN/OUT) - experimentujte s rychlostí přehrávání animace - FPS (počet oken za vteřinu) - pro méně výkonné počítače je dobré mít v záloze i program Avimator; je pak dobrý třeba i pro přehrání již uložené animace - a hlavně...nebojte se experimentovat Tak, ať vám to animování jde od ruky...hodně štěstí.
 23. 23. Pro www.druhyzivot.cz připravil Fanda Ryba http://bwo.virtualmagazine.cz/czech.php

×