10 food items you can get
in New York for under $1.50
Photo by: Jerry Ferguson / CC-BY
Organic eggs
$0.52 eachPhoto by: Barb Lattin / CC-BY-NC-SA
Eggs
$0.31 eachPhoto by: Waleed Alzuhair / CC-BY-NC-SA
White bread
$0.17 per slicePhoto by: United States Department of Agriculture
Whole wheat bread
$0.18 per slicePhoto by: Veganbaking.net / CC-BY-SA
Peanut butter
$0.11 per tablespoonPhoto by: Paige Foster
White rice
$0.57 per lb (ca. $0.08 per cup)Photo by: Charles Haynes / CC-BY-SA
Brown rice
$0.80 per lb (ca. $0.11 per cup)Photo by: International Rice Research Institute / CC-BY-NC-SA
Dry black beans
$0.11 per oz (ca. $0.15 per ½ cup)Photo by: Bourgeoisbee / CC-BY-NC
Coffee
$0.08 per 6 oz cupPhoto by: Russell James Smith / CC-BY
Tea bag
$0.03Photo by: Ginny / CC-BY-SA
Take the challenge: Live Below the Line.
Join Devex and follow us on Facebook
Photo by: Jerry Ferguson / CC-BY
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

10 food items you can get in New York for under $1.50

1,530

Published on

For five days this spring, thousands of people commit to eat and drink with the same amount of money that 1.2 billion around globe survive on every day. For New Yorkers joining the Live Below the Line challenge, here are some food options.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
1,530
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

10 food items you can get in New York for under $1.50

  1. 1. 10 food items you can get in New York for under $1.50 Photo by: Jerry Ferguson / CC-BY
  2. 2. Organic eggs $0.52 eachPhoto by: Barb Lattin / CC-BY-NC-SA
  3. 3. Eggs $0.31 eachPhoto by: Waleed Alzuhair / CC-BY-NC-SA
  4. 4. White bread $0.17 per slicePhoto by: United States Department of Agriculture
  5. 5. Whole wheat bread $0.18 per slicePhoto by: Veganbaking.net / CC-BY-SA
  6. 6. Peanut butter $0.11 per tablespoonPhoto by: Paige Foster
  7. 7. White rice $0.57 per lb (ca. $0.08 per cup)Photo by: Charles Haynes / CC-BY-SA
  8. 8. Brown rice $0.80 per lb (ca. $0.11 per cup)Photo by: International Rice Research Institute / CC-BY-NC-SA
  9. 9. Dry black beans $0.11 per oz (ca. $0.15 per ½ cup)Photo by: Bourgeoisbee / CC-BY-NC
  10. 10. Coffee $0.08 per 6 oz cupPhoto by: Russell James Smith / CC-BY
  11. 11. Tea bag $0.03Photo by: Ginny / CC-BY-SA
  12. 12. Take the challenge: Live Below the Line. Join Devex and follow us on Facebook Photo by: Jerry Ferguson / CC-BY
  1. A particular slide catching your eye?

    Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×