Handel elektroniczny - strategie dla produktów z branży FMCG

431
-1

Published on

-Dlaczego handel elektroniczny w branży FMCG?
-Dlaczego konsumenci kupują online?
-Pokolenia konsumentów kupujących online
-Przepis na sukces w handlu elektronicznym

Published in: Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
431
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
19
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Handel elektroniczny - strategie dla produktów z branży FMCG

 1. 1. Handel elektroniczny Strategie dla produktów z branży FMCG Piotr Świętochowski, Deloitte
 2. 2. Agenda • Dlaczego handel elektroniczny w branży FMCG? • Dlaczego konsumenci kupują online? • Pokolenia konsumentów kupujących online • Przepis na sukces w handlu elektronicznym
 3. 3. Dlaczego handel elektroniczny w branży FMCG?
 4. 4. Oczekiwany wzrost sprzedaży internetowej produktów spożywczych, napojów, artykułów gospodarstwa domowego oraz kosmetyków 160% 120% Konsumenci Menedżerowie 80% 67% 40% 158% 76% 35% 0% W przyszłym roku Za trzy lata Pytanie: Jaki procent produktów spożywczych, napojów, artykułów gospodarstwa domowego oraz kosmetyków jest obecnie sprzedawany przez Paostwa firmę/kupowany przez Paostwa w Internecie? Ile będzie wynosid ten odsetek za rok? Ile za trzy lata?
 5. 5. Internet jako źródło sprzedaży Konsumenci Menedżerowie Sprzedaż nowych produktów/zwiększenie sprzedaży 10% 2% Przede wszystkim sprzedaż nowych produktów /zwiększenie sprzedaży 20% 24% Połączenie zwiększenia sprzedaży i przejęcia sprzedaży z innych kanałów dystrybucji 55% 45% Przede wszystkim przejęcie sprzedaży z innych kanałów dystrybucji, głównie od supermarketów 11% 26% Wyłącznie przejęcie sprzedaży z innych kanałów dystrybucji, głównie od supermarketów 4% 2% Pytanie: Jak zmieniła się struktura Paostwa zakupów online/źródło wzrostu przychodów sprzedaży internetowej produktów FMCG w porównaniu z ubiegłym rokiem?
 6. 6. Dlaczego konsumenci kupują online?
 7. 7. Pokolenia konsumentów kupujących online
 8. 8. Analiza wzrostu sprzedaży w czterech grupach wiekowych konsumentów kupujących online 21-29 lat 60-70 lat Darmowa dostawa 81% 85% 82% 87% Cena taka sama jak w sklepie tradycyjnym lub niższa 78% 82% 78% 81% Bony i kupony przesyłane pocztą elektroniczną 71% 68% 64% 59% 26% 21% 15% 14% Nowe produkty dostępne wyłącznie w Internecie 35% 26% 25% 18% Promocja w mediach społecznościowych 38% 30% 24% 13% Dostępna aplikacja do dokonywania zakupów internetowych 45% 36% 22% 15% Promocje wysyłane na urządzenia mobilne 46% 35% 24% 17% Obecnie Czynniki wpływające na decyzję o zakupie produktów w Internecie charakterystyczne dla danego pokolenia konsumentów (odsetek osób, które uznają te czynniki za ważne lub bardzo ważne) 44-59 lat Specjalne wielkości opakowao Czynniki wpływające na decyzję o zakupie produktów w Internecie wspólne dla wszystkich pokoleo konsumentów (odsetek osób, które uznają te czynniki za ważne lub bardzo ważne) 30-44 lat 9% 9% 8% 7% Za rok 16% 15% 13% 11% 23% 24% 20% 16% 69% 73% 65% 61% 150% 178% 152% 143% Odsetek produktów spożywczych, napojów, artykułów gospodarstwa domowego oraz Za trzy lata kosmetyków kupowany w Internecie Wzrost w ciągu jednego roku Wzrost w ciągu trzech lat Najniższy w pokoleniu Najwyższy w pokoleniu
 9. 9. Korzyści dla firm z handlu internetowego ZALETY: Możliwośd dokonania zakupów w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu, w którym konsument ma dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego Możliwośd dotarcia do konsumentów dzięki wszechobecnej technologii mobilnej Możliwośd przygotowania spersonalizowanej oferty dla konkretnych klientów na podstawie danych dotyczących historii zakupów online oraz przeglądanych stron internetowych Możliwośd oceny konkurencyjności na podstawie analizy asortymentu, cen i dostępności produktów w Internecie WADY: Brak możliwości dotknięcia, obejrzenia czy powąchania produktów Brak natychmiastowej nagrody dla klienta w postaci otrzymania produktu od razu Niechęd konsumentów do płacenia za dostawę lub odbiór w sklepie Problemy i koszty związane ze zwrotem produktów Możliwośd budowania doświadczeo związanych z marką, wykraczających poza zakupy w sklepie i użycie produktu Ograniczona możliwośd skorzystania ze społecznych aspektów zakupów (np. interakcje w sklepie ze znajomymi lub sąsiadami) Możliwośd testowania nowych produktów bez zbędnych kosztów Możliwośd sprzedaży dodatkowych produktów spoza oferty FMCG na podstawie historii zakupów i dodatkowych informacji Możliwośd sprzedaży produktów lepszej klasy lub dodatkowych produktów z oferty FMCG na podstawie historii zakupów i dodatkowych informacji Możliwośd zaoferowania szerszej gamy produktów Możliwośd powtarzalnych zakupów (na przykład dzięki kuponom rabatowym wysyłanym stałym klientom) Możliwośd otrzymania, gromadzenia i przygotowania recenzji produktów Możliwośd przygotowania filmów i innych materiałów w celu pokazania wykorzystania produktu Trudności w przeprowadzeniu konsumentów przez internetowe ‘alejki’ w poszukiwaniu konkretnego produktu (aby umożliwid przeglądanie i zachęcid do dokonywania zakupów pod wpływem impulsu, podobnie do strategii umieszczania mleka najdalej od wejścia do tradycyjnego sklepu)
 10. 10. Przepis na sukces w handlu elektronicznym • Stworzenie oferty dla klientów tradycyjnych sklepów, którzy nie mają emocjonalnego stosunku do danej formy zakupów, z naciskiem na wygodę i praktycznośd. • Wykorzystanie handlu w sieci do promocji popularnych i uznanych oraz nowych i niszowych marek. • Bardziej skuteczne i efektywne zachęcanie do wypróbowywania nowych produktów – prezentacja produktów w grupie docelowej poprzez media społecznościowe oraz wysyłkę próbek. • Ciągła dostępnośd produktów, aby klienci kupujący pod wpływem impulsu mogli w dowolnym miejscu i czasie dokonad zakupu. • Przegląd i zmiana asortymentu dostępnego w tradycyjnych sklepach wraz ze wzrostem sprzedaży internetowej. • Rozwijanie przynoszącej zyski sprzedaży internetowej nietypowych produktów, takich jak niszowe perfumy lub produkty spożywcze, które nie doczekają się swojego miejsca na półkach tradycyjnych sklepów. • Sprzedaż bezpośrednia do konsumenta to tylko częśd strategii. • Inwestycje w konkretne technologie, które poprawią jakośd analizy zachowao konsumenckich, jakośd zakupów oraz przyciągną konsumenta.
 11. 11. Kontakt Piotr Świętochowski Dyrektor, Audyt tel.: +48 (22) 511 05 45 pswietochowski@deloitteCE.com

×