Chińskie inwestycje w Europie

2,085 views
1,916 views

Published on

Chińscy inwestorzy mogą wydać 40 mld $ w Europie
Polska ma duże szanse na przyciągnięcie znacznego kapitału z Chin

Region Europy Środkowo-Wschodniej, a tym samym Polska może stać się jednym z ważnych miejsc inwestycji chińskiego kapitału w najbliższych latach. Już teraz chińscy przedsiębiorcy zainteresowani są zakupami w branży lotniczej, energetycznej i farmaceutycznej. Biorąc pod uwagę korzystny klimat polityczny między Polską a Chinami, w celu przyciągnięcia dalekowschodnich inwestorów polscy przedsiębiorcy powinni już w tym momencie jak najaktywniej promować swoje projekty inwestycyjne w Chinach - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte

Published in: Economy & Finance
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,085
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
481
Actions
Shares
0
Downloads
26
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • W 2007, global ny wolumen transakcji M&A wynosił około 16,500 transakcji , o wartości rzędu 3.7 bilionów dolarów US . W 2011, wartość ta spadła do 13,300 transakcji, o wartości 2 .2 bilionów dolarów US . W rezultacie tego, w okresie 2007-2011 , globalny wolumen M&A na bazie rocznej spadł o około ≈ 4% na rok , podczas gdy wartości tych transakcji spadła o około ≈10% na rok. Jednakże pomimo zapowiedzi dalszych upadków ze strony GF C, global ny wolumen M&A i wartości w ostatnich dwóch latach silnie podnosiły się, wykazując stopy wzrostu rzędu 5% na przełomie roku 20 10 i 2011. Pomimo to , wolumen chińskich M&A nie był szczególnie dotknięty przez GFC. W tym samym okresie 2007-2011 , wolumen spadł o około ≈3% , podczas gdy wartości wzrastały o około ≈10%. W latach 2010-2011, wartości chińskich M&A rosły o około ≈13% podczas gdy wolumen spadł o ≈7%
 • W roku 2007 wolumen wychodzący = 8.3% całkowitego wolumenu Wolumen zewnętrzny 2011 = 17.1% całkowitego wolumenu Dlatego też inwestorzy chińscy coraz bardziej szukają możliwości na terenach zamorskich!
 • W okresie 2007-2011, tendencja dla chińskiej działalności zewnętrznej M&A pokazuje stabilny wzrost zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości , który rośnie przeciętnie o 12% rocznie pod względem wolumenu. I tak w 2007, podjęto tylko 101 transakcji wychodzących, wartych 24 miliardów USD . W roku 2011, dane te wzrosły d o 183 transa kcji o wartości 64 miliardów USD . Jednakże pod względem danych całkowitych , chińska działalność zewnętrzna M&A według wolumenu jest wciąż stosunkowo niewielka ( 17% wszystkich chińskich M&A względem wolumenu w roku 2011). W USA odsetek transakcji zewnętrznych względem całkowitej ich ilości wynosi 26.3% . Znaczenie miały także transakcje zewnętrzne sektora Usług Finansowych . Choć są to zaledwie 42 bieżące transakcje , są one dość duże ( wielkość przeciętna = 500m USD + na każdą transakcję ) The bulk of this activity took place in the Energy & Resources sector – over the past five years such deals have made up around one-third of all Chinese outbound deals by volume and two-thirds by value.
 • W okresie 2007-2011, więcej jak jedna na pięć zewnętrznych transakcji chińskich stanowiły nabycia w Europie. Jednakże w tym samym czasie 45% dotyczyło akwizycji wewnątrz-azjatyckich . Pomimo to , w latach 2010 i 2011, ponad jedna czwarta wszystkich akwizycji zewnętrznych dotyczyła udziałów europejskich – A więc nabywcy chińscy w sposób wyraźny zwiększają swoją obecność w Europie.
 • 138 transakcji zewnętrznych o wartości 65 miliardów USD zostało zrealizowanych w ostatnich pięciu latach . Według wolumenu , większość tych działań miała miejsce w sektorach produkcyjnych oraz biznesu konsumenckiego & transportu. Według wartości , większość wolumenu transakcyjnego miało miejsce w sektorze energetycznym i zasobów naturalnych (w większości to nabycia firm notowanych na giełdzie londyńskiej z sektora energetycznego & górniczego, które działają w innych miejscach). Należy także zauważyć zewnętrzne transakcje Usług Finansowych . Choć liczebnie stanowią jedynie 42 transakcje, to były to dość duże transakcje ( przeciętna wielkość = 500m USD + dla transakcji ) Od roku 2009, chińskie przejęcia udziałów europejskich rosły w sposób arytmetyczny. Jeżeli wolumen transakcji będzie rósł w podobny sposób w kolejnych trzech latach (2012, 2013 i 2014), to ponad połowa wszystkich chińskich działań zewnętrznych M&A będzie dotyczyć kupna udziałów europejskich , z ponad 100 chińskimi transakcjami M&A w samym roku 2014 – łącznie prognozuje się wartość 40 miliardów USD .
 • Górny wykres pokazuje, że chińskie inwestycje w Europie nie są tylko ukierunkowane wyłącznie na cele w Europie Zachodniej. I tak, jak pokazuje dolny wykres, inwestycje w WB & Irlandii , największym indywidualnym regionie odbiorcy według wolumenu w ostatnich pięciu latach, drastycznie spadły w okresie 2010-Q1 2012. Co interesujące , inwestycje w Europie Środkowej & Wschodniej (CEE) wzrosły ponad dwukrotnie w rzeczonym okresie, stanowiąc około 7.5% wszystkich transakcji zewnętrznych M&A w Europie w latach 2007-2009, d o 8.2% w okresie 2010-Q1 2012. W międzyczasie , na obszarze niemieckojęzycznym ( obejmującym Niemcy, Austrię i Szwajcarię) przejęcia także skoczyły z 19.2% całkowitej liczby do 21.4% całkowitej liczby w rzeczonym okresie . Jest to o tyle interesujące, gdyż wielu uważa , iż ten subregion jest bramą do CEE. Czy zakłada to przyszłe wolumeny transakcyjne do regionu CEE?
 • Według danych Thomson a , chińskie inwestycje M&A w Europie Środkowej i Wschodniej wyniosły 40 transakcji, wartych około 3 miliardy dolarów w ostatnich pięciu latach – co oznacza, że jest to dość młody rynek, jednakże dość powoli dojrzewający Patrząc na podział według sektorów, należy zauważyć, iż transakcje w sektorze produkcji, energii & zasobów naturalnych oraz biznesu konsumenckiego & transportu rosły w okresie 2010-2011 podczas gdy TMT obniżały się . Fakt, iż w okresie 2010-2011, podejmowano transakcje w sektorze Usług Finansowych i Nieruchomości – w obu tych sektorach, nie zauważano wcześniej żadnej aktywności .
 • Transakcje rosyjskie – ponad 50% to transakcje w sektorze energii & zasobów naturalnych Transakcje węgierskie – w większości transakcje produkcyjne Transakcje ukraińskie – głównie transakcje TMT - w większości od jednego oferenta – Yantai Guofeng Investment Holdings Transakcje czeskie – transakcje sektora produkcji Najlepszych pięć transakcji – co ciekawe, trzy z nich są związane z przejęciem Hungary’s BorsodChem przez China’s Wanhua Group
 • Solidny rozwój gospodarczy – w okresie od 1995 do 2011, przeciętna stopa wzrostu PKB wynosiła 4.8% - dużo więcej, niż średnia w UE ( w 2011, IMF obliczyła, iż wzrost w Eurostrefie wzrósł o 1.5%) Dobrze wykształcona kadra – w 2009 było 500 instytucji akademickich w Polsce z 200,000 studentami wyższych uczelni na studiach dziennych – to więcej jak całkowita ich liczba we Francji . Jednocześnie ponad 50% polskich studentów płynnie mówi po angielsku. Strategiczna lokalizacja – Jeżeli środek geograficzny UIE nie leży w Polsce, to musi być bardzo blisko. Ponadto, Warszawa jest oddalona o mniej jak 2000km od większości krajów Europy (jedynie część Hiszpanii i Portugalii jest bardziej oddalone). Duża liczba ludności – 38m ln ludzi nazywa Polskę ojczyzną, co czyni z Polski 6-ty co do wielkości kraj UE. Ponadto odsetek ludzi w wieku produkcyjnym (15-64) wynosi 71% i jest wyższy od średniej dla UE - 67%. Wsparcie EU - Pomiędzy rokiem 2007 a 2015 Pol ska łącznie otrzyma ponad 67 miliardów EUR z budżetu UE . Rosnąca klasa średnia – W 2010, Polscy konsumenci wydali 11 miliardów USD na zakup dóbr luksusowych . Ponadto polski rynek towarów luksusowych może wzrosnąć o 50% w kolejnych siedmiu latach, jak wykazano w niedawnym raporcie konsultacyjnym.
 • Jedna z największych inwestycji produkcyjnych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych w Polsce była zrealizowana przez chińską firmę Nuctech , co wymagało zainstalowania technologicznie zaawansowanych skanerów z lampami rentgenowskimi do prześwietlania poruszających się pojazdów. Niedawno prezes lokalnego oddziału firmy Nuctec powiedział, iż spółka matka ma zamiar zainwestować więcej kapitału w spółkę warszawską, jak również przenieść całą technologię utrzymania do Polski. TCL Corp, spółka z siedzibą w Guandong produkująca elektronikę dla konsumentów, także zamierza rozbudować swoją fabrykę w Polsce, która została założona w 1998r. Przy inwestycji rzędu 66 milionów USD. Także Pol skie Specjalne Strefy Ekonomiczne ustanawiają spółki kooperacyjne z Chinami. Przykładowo, prezes Pomorskiego SEZ podpisze trzyletni kontrakt z władzami lokalnymi z Z huhai, prowincja Guandong w najbliższej przyszłości .
 • Według memorandum o porozumieniu , Sany Group , wiodący producent w Chinach sektora ciężkiego sprzętu, zamierza założyć zakład montażowy w Polsce by obsługiwać rynki w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W międzyczasie , KGHM , drugi co do wielkości wydobywca miedzi Europe może połączyć się z China Minmetals aby zrealizować wspólną transakcję M&A , jak podała agencja Reuters w grudniu 2011. China Minmetals ma już doświadczenie we współpracy z KGHM. W tym samym miesiącu lecz wcześniej, spółka chińska zabezpieczała dostawy katod miedzianych od polskiego wydobywcy o wartości 1.83-3.66 miliardów USD w okresie 2012 -2016 . China Minmetals od roku 2007 jest obecna w Polsce.
 • Powyższe dane nie zawierają wszystkich danych FDI Największa akwizycja chińska M&A polskiego biznesu zrealizowana została przez Guangxi Liugong Machinery i dotyczyła wykupienia działalności cywilnej HSW za kwotę 59 m ilionów USD . Transakcja napotkała na liczne problemy, które zostały skutecznie rozwiązane przed finalizację transakcji .
 • Powyżej opisano charakterystyczne główne problemy, z jakimi negocjatorzy obu stron musieli się uporać – istniał jeszcze szereg innych zmartwień, począwszy od komplikacji podatkowych międzynarodowych p o kwestie IP oraz legal ne oprogramowania ( aby wymienić tylko kilka z nich)
 • Patrząc przyszłościowo, istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia działań M&A w Polsce, jako, że metryka chińska FDI w Polsce także rośnie. Dlatego też prognozujemy, iż każdy dolar inwestowany przez biznes chiński w Polsce przekładać się będzie na wzrost M&A rzędu około 55 centów.
 • Air China działa rzekomo jako front-runner w ramach oferty LOT.
 • CIC może zainwestować w Polsce według Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Komentarz pochodzi od agencji podpisującej transakcje także z Chi ńskim Bankiem Rozwoju oraz z Na rodową Komisją Rozwoju i Reform (NDRC) w grudniu 2011 gdy Prezydent Bronislaw Komorowski był z wizytą w Beijing. Transakcja z NDRC jest szczególnie ważna, bo defin iuje znaczniki inwestycji rocznych do roku 2015. Ponadto , FSO Zeran , polska firma motoryzacyjna, która nie działa od połowy ubiegłego roku, podobno znajduje się w zaawansowanych rozmowach z inwestorem. Wedle spekulacji rynkowych, potencjalnymi inwestorami mogą być Chery , chiński producent samochodów oraz południowokoreański GM DAT. Transakcja z inwestorem chińskim mogłaby być podpisana w H1 2012.
 • Mocne strony : Niskie koszty pracy Dobrze wykształcony personel Strategiczna lokalizacja Słabe strony Członek UE – możliwe załamanie Euro? Skomplikowane ramy prawne
 • Możliwy „cykl życia” chińskiej działalności zewnętrznej M&A : Duże transformacyjne transakcje E&R przez SOEs – w celu wydobycia surowców Powiązana infrastruktura & akwizycja w przemyśle ciężkim – głównie jako wsparcie powyższego . GFSI kupuje jako że chiński biznes na ziemny wymaga późniejszego finansowania. CB&T & sektor prywatny zaczyna wchodzić, gdy opcje finansowania stają się dostępne i stara się przejść wyżej w ramach łańcucha wartości Działalność sektora h igh-tech- zaczynają pojawiać się transakcje farmaceutyczne & TMT A więc gdzie jest teraz Polska ? P rawdopodobnie wciąż w okolicy fazy 1 lub 2 . Fakt, iż Narodowy Bank Chiński otworzy w Polsce w kwietniu swój pierwszy oddział wskazuje, że zaczynamy obserwować pojawianie się fazy 3.
 • Inne czynniki do uwzględnienia : Wahania na rynku walutowym – jak tania jest twoja waluta ? Ryzyko bankructwa państwa – kraje jak WB i Polska są bardziej atrakcyjne jak kraje w Eurostrefie, gdyż prawdopodobieństwo dotarcia do nich efektu greckiego jest dużo niższe (ich walutą nie jest Euro). Łagodzenie ryzyka – inwestorzy chińscy preferują wartości rzeczowe niskiego ryzyka niż stabilne zwrot . ( więcej przyczyn na następnym slajdzie)
 • Zrób listę – Kupcy z Chin lubią widzieć, jakie mają opcje Polskie Specjalne Strefy Ekonomiczne są dobrze postrzegane w Chinach – ponieważ są podobnymi replikami ich własnych Stref Ekonomicznych, ustanowionych po raz pierwszy w późnych latach 1970.
 • Firmy chińskie w klasyfikacji Fortune 500 wzrosły o 130% w przeciągu 5 lat. 46 spółek w roku 2010, pod względem ilości przekroczyły Francję i Niemcy Pojawi się więcej ze względu na akwizycje w Europie planowane na rok 2012 i 2013?
 • Handel pomiędzy Chinami i krajami CE E wzrósł z 34.1% w 2011 do $41.1 miliardów USD , według danych MOFCOM, ponad roczną stopę rozwoju rzędu 32%. Wiele krajów CEE ma znaczne deficyty handlowe z Chinami , z importem sięgającym ośmiokrotność lub dziesięciokrotność eksportu do drugiej co do wielkości gospodarki na świecie = problemy wzajemności Jednym z problemów mniejszych krajów CEE było zgromadzenie wystarczającej ilości danego produktu, by wzbudzić zainteresowanie Chin = czy Chiny są zbyt duże dla indywidualnych przedsiębiorstw mających siedzibę w CEE?
 • Chińskie inwestycje w Europie

  1. 1. Chińskie inwestycjew Europie oraz w PolsceJak przyciągnąć smoka?Informacja prasowa:http://bit.ly/HUadUNLawrence ChiaWspółprezes Global Chinese Services Group Regionalny Partner ZarządzającyDział Doradztwa Finansowego Deloitte, Azja i PacyfikTomasz KonikPartner Deloitte Polska, lider China Services Group w Polsce 17 kwietnia 2012,Tohmatsu Limited. All rights reserve ©2012 Deloitte Touche Warszawa
  2. 2. Jak przyciągnąć smoka?Chińskie inwestycje w Europie oraz w Polsce• Chińska działalność M&A (fuzje & przejęcia)• Chińska działalność zewnętrzna M&A na świecie• Chińska działalność zewnętrzna M&A w Europie• Chińska działalność zewnętrzna M&A w Europie Środkowej & Wschodniej• Dlaczego warto inwestować w Polsce?• Chińska działalność zewnętrzna M&A w Polsce• Patrząc w przyszłość – tendencje na rok 2012 i dalej• Pytania & odpowiedzi2 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  3. 3. Chińskie transakcje M&A3 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  4. 4. Chińskie transakcje M&A zewnętrzneW globalnej perspektywie chińskie fuzje i przejęcia rozwijają się pomimokryzysu zadłużeniowego w strefie euro.Spadkowi globalnych transakcji towarzyszy wzrost chińskich M&A4 Jak przyciągnąć smoka?
  5. 5. Chińskie transakcje M&AJednakże struktura chińskich transakcji M&A się zmieniaRośnie liczba transakcji M&A zewnętrznych czyniają się do Chińskie transakc je zewnętrzne M&A przy chińskiego M&A rosnącej proporcji całkowitej statystyki Źródło: mergermarket5 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  6. 6. Chińskie transakcje M&A zewnętrzne6 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  7. 7. Chińskie transakcje M&A zewnętrzne• Szczególnie szybki rozwój M&A w sektorze energii & zasobów naturalnych Rok 2007: 101 transakcji o wartości 24 miliardów USD Rok 2011: 183 transakcje o wartości 64 miliardów USD7 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  8. 8. Chińskie transakcje M&A zewnętrzneEuropa na celowniku chińskich M&A:W 2014 r. ponad 50% transakcji M&A kapitału chińskiego zostaniezlokalizowana w Europie (prognoza) Źródło: mergermarket8 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  9. 9. Chińskie transakcje M&A w Europie9 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  10. 10. Chińskie transakcje M&A w EuropieAkwizycje w Europie w ostatnich dwóch latach stale rosły:Lata 2010 & 2011: 138 transakcji o wartości 65 miliardów USDPrognoza na rok 2014: 100 transakcji o wartości 40 miliardów USD Source: mergermarket10 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  11. 11. Chińskie transakcje M&A w EuropieChińscy nabywcy dywersyfikują swoje portfele w Europie, maleje ichzainetresowanie inwestycjami w Europie Zachodniej, wyjątkiem są Niemcy.W Europie Środkowej i Wschodniej ulokowano 8,2% M&A w latach 2010-12 Źródło: mergermarket Źródło: mergermarket11 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  12. 12. Chińskie transakcje M&Aw Europie Środkowej & Wschodniej12 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  13. 13. Chińskie transakcje M&A w Europie Środkowej & WschodniejChińskie M&A w CEE są wciąż dość młodym fenomenem, gdyż rynekdopiero dojrzewa. W latach 2007-2011 zrealizowano 40 transakcji owartości 3 miliardów USD. Na swój czas czeka regulowany sektorenergetyczny. Źródło: Thomson Źródło: Thomson13 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  14. 14. Chińskie transakcje M&A w Europie Środkowej & WschodniejDywersyfikacja transakcji na obszar Białorusi & LitwySektory: Rosja: energetyka, Węgry: chemia, Ukraina: TMT Pięć największych inwestycji chińskich w CEE, 2007-2011 Wartość Rok Firma Sektor Kraj (USD$m) BorsodChem Zrt 2010 MFG Węgry 1,701 (58% udziałów) Digital Sky 2010 GFSI Rosja 300 Technologies Ltd 2009 Nobel Oil Group E&R Rosja 300 BorsodChem Zrt 2010 MFG Węgry 244 (9.5% stake) BorsodChem Zrt 2010 MFG Węgry 190 (38% stake) Źródło: Thomson Źródło: Thomson14 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  15. 15. Dlaczego warto inwestować w Polsce?15 Deloitte ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  16. 16. Dlaczego warto inwestować w Polsce?Różne czynniki decydują o przyciąganiu chińskiego kapitału16 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  17. 17. Dlaczego warto inwestować w Polsce?Polskie Specjalne Strefy Ekonomiczne dodatkową zachętąMechanizm znany w Chinach – SSE również tam wspierają inwestycje Polskie Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały stworzone, by: • Przyśpieszyć rozwój gospodarczy regionów • Zarządzać poprzemysłową własnością i infrastrukturą • Stworzyć nowe miejsca pracy • Przyciągnąć zagranicznych inwestorów do Polski. Wg danych polskiego Ministerstwa Gospodarki SSE przyniosły około 20 miliardów USD w inwestycjach i utworzyły 50,000 nowych miejsc pracy. SSE działają oferując zwolnienia podatkowe: • Duże przedsiębiorstwa – od 30% do 50% kwalifikowanych kosztów; • Przedsiębiorstwa średniej wielkości – od 40% do 60% kosztów kwalifikowanych; • Małe przedsiębiorstwa – od 50% do 70% kosztów kwalifikowanych.17 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  18. 18. Dlaczego warto inwestować w Polsce?Kto już zainwestował w Polsce – a kto w Chinach? Niektóre polskie firmy działające w Niektóre chińskie firmy działające w Chinach Polsce Amber Foods Polska Spożywcza Przemysł LuiGong Machinery maszynowy Axtone Kolej Bicton Farmacja Przemysł Sany Heavy Industry maszynowy Grupa Black Point Usługi dla biznesu Huawei Telekomunikacja KGHM Górnictwo Kopex Górnictwo ZTE Telekomunikacja Margański & China Minmetals Górnictwo Mysłowski Zaklady Lotnictwo Lotnicze China CNR Corp Kolej Polfa Lódź Farmacja Shanghai Electric Energia odnawialna Selena Chemia Zhongxin Farmacja W Kruk Dobra luksusowe Pharmaceuticals18 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  19. 19. Chińskie transakcje M&A w Polsce19 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  20. 20. Chińskie transakcje M&A w PolsceOd roku 2005 zarejestrowano w Polsce tylko cztery transakcje M&A(z wyłączeniem danych FDI)Największa akwizycja to zakup HSW za 59 mln USD Nazwa Sektor Kraj Wartość Data Firma Sektor Opis oferenta oferenta oferenta US$m) Huta Stalowa Wola Maszyny Guangxi Liugong 2011 MFG MFG Chiny 58.97 SA Oddzial I przemysłowe Mach Co Ltd Produkcja Dell Inc Foxconn 2008 TMT komputerów TMT Tajwan - Polish Plant Technology Co Ltd osobistych Produkcja Delphi Corp BeijingWest Inds 2009 MFG części MFG Chiny - Facilities,Krosno Co samochodowych Konstrukcje Guangxi Liugong 2010 Dressta Sp zoo MFG stalowe, MFG Chiny - Mach Co Ltd wyposażenie Source: mergermarket20 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  21. 21. Chińskie transakcje M&A w PolsceStudium przypadku – Transakcja Huta Stalowa Wola Przeszkody…• Bliska i długoletnia współpraca HSW z Polskimi Siłami Zbrojnymi, sięgająca roku1930.• Przeciągające się negocjacje pomiędzy HSW a związkami zawodowymi,dotyczące pensji i bezpieczeństwa stanowisk pracy, już po rozpoczęciu rozmów.…i rozwiązania• Skuteczni negocjatorzy po obu stronach ustrukturyzowali transakcję tak, byGuangxi była w stanie kupić część cywilną HSW – a część wojskowa pozostała wrękach pierwotnych (polskich) właścicieli.• Po wydłużonym czasie negocjacji, osiągnięto porozumienie. Pracownicy otrzymali3% podwyżki płac, ale również 54 miesięczną gwarancję zatrudnienia.Wnioski:Oba rozwiązania jasno demonstrują, iż długotrwały procesnegocjacyjny musi opierać się na dwustronnym kompromisie.21 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  22. 22. Chińskie transakcje M&A w PolsceZwiązki handlowe pomiędzy Chinami a Polską szybko się rozwijają1 USD inwestowany przez Chiny w Polsce przyniesie wzrost M&A o 55 centów Prezydent Bronisław Komorowski spodziewa się, iż chińskie inwestycje w Polsce osiągną poziom 400 mln Euro co rok, począwszy od 2015 roku Pomimo zniekształcającego wpływu kryzysu finansoweg na dane o zewnętrznych FDI oraz dane o zewnętrznych M&A (za 2008) , obserwujemy hjstoryczne powiązanie dynamiki wartości chińskiego FDI oraz zewnętrznych M&A. Source: Bank of Poland, Deloitte research22 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  23. 23. Chińskie transakcje M&A w PolsceKilka potencjalnych transakcji jest w toku… Kraj Kraj Cel Sektor docelowy Oferent docelowy oferenta Tri-Ring Group FLT Krasnik Polska Produkcja Chiny Corporation MSP z branży Chiny Farmaceutyka Polpharma Polska farmaceutycznej część Zachemu, Produkcja / która zajmuje się Polska Wanhua Chiny Chemia wytwarzaniem TDI LOT Polska Transport Air China Chiny Małopolska Sieć Polska Telekomunikacja Huawei Chiny Szerokopasmowa Source: mergermarket23 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  24. 24. Chińskie transakcje M&A w PolsceInwestycje transgraniczne, które mogą się pojawić Warsaw Business Journal, 20 marzec 2012 mergermarket, 7 marzec 2012Reuters, 15marzec 201224 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  25. 25. Patrząc w przyszłośćTendencje na rok 2012 i dalejRekomendacje dla biznesu25 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  26. 26. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Mocne strony•Niskie koszty pracy – średnia płaca w Polsce to tylko 25% średniejobowiązującej w Europie Zachodniej„Decyzja, by ustawić Polskę jako oś rozwoju naszego biznesu na rynkach europejskichbyła podyktowana głównie niskimi kosztami pracy.” Prezes, Nuctech Poland•Dobrze wykształcony personel“Poziom edukacji spełnia nasze oczekiwania.” Prezes, Nuctech Poland•Strategiczna lokalizacja“Zmierzamy na rynek europejski po części dlatego, iż – w odróżnieniu od Afryki, jestdojrzały i składa się z klientów końcowych na wysokim poziomie, co zachęca doaktualizacji i innowacji.” Prezes , Nuctech Poland26 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  27. 27. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Zagrożenia• Członkostwo w EU“Dziś biznesmeni mają dość niezdecydowane poglądy na temat inwestycji w Polsce i innych krajach europejskich, głównie ze względu na rosnącą niepewność co do europejskiej gospodarki.”Dyrektor, Departament Handlu Zagranicznego i Współpracy Gospodarczej, Guangdong• Skomplikowane ramy prawne“System prawny, w szczególności w kwestii prawa pracy w Europie, jest zbytskomplikowany. Najlepsza metoda to rozpocząć od sprzedaży i kilku projektówkontraktowych aby zaznajomić się z lokalnymi uwarunkowaniami, zanim rozpocznie siębezpośrednio inwestować w regionie.”Senior Researcher, Ministerstwo Handlu“Przypadek firmy COVEC przypomniał nam o czymś, czego wcześniej nieuwzględnialiśmy w pełni”.Guangxi Liugong M&A manager discussing why the HSW/Guangxi deal was delayed27 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  28. 28. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Jaki polski przemysł będzie najbardziej popularny z chińskiegopunktu widzenia? Wzorce chińskich inwestycji zewnętrznych zwykle zaczynają się od prostych transakcji wydobycia surowców … Cykle chińskich inwestycji…Przejście do zewnętrznych …wszystkietowarów według transakcjekonsumenckich potrzebująA) by wprowadzić sektorów solidnegoponownie do Chin wsparcialub B) zwiększyć finansowego. …udziały rynkowezagranicą…28 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  29. 29. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Co można zrobić, by przyciągnąć inwestorów chińskich do Polski?• Ułatwić wejście“Wiza Schengen pozwala naszemu personelowi na swobodne podróżowanie po 25 krajach – muszą tylko starać się o dodatkową brytyjską wizę, jeśli chcą odwiedzić Londyn.” Rzecznik firmy Huawei• Liczy się wykształcenie“Chcemy podjąć decyzję na początku przyszłego roku. Chcemy, by centrum było w jednym miejscu i szukamy go w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, i Szwecji – w krajach, które mają najlepszych inżynierów i oraz wysoki poziom edukacji.” Head of Public Affairs, Huawei Europe• Być otwartym i przejrzystym“Wielka Brytania jest otwarta na kupców z Chin, a organy administracyjne nie postrzegają Chin jako zagrożenia. Większość dojrzałych rynków ma regulacje dotyczące inwestycji zagranicznych.” Negocjator z Chin, Financial Times29 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  30. 30. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Co można zrobić, by przyciągnąć inwestorów chińskich do Polski?(cd)• Mieć plan“Politycy z Pekinu byli pod takim wrażeniem „nowego planu infrastrukturalnego” rządu Wielkiej Brytanii obejmującego 40 priorytetowych projektów, łącznie z koleją wysokiej prędkości z Londynu na północ kraju, nowe porty, łącza szerokopasmowe oraz inwestycje w sieci energetyczne, iż poprosili amerykańskiego sekretarza skarbu by przedstawił podobną listę projektów.‘Otwarte podejście przyciąga inwestorów z Chin” Financial Times, 20/01/2012• Promować specjalne strefy ekonomiczne i wsparcie UE“Trudno jest przyciągnąć biznes chiński do Nadrenii – Westfalii (NRW). Nie jesteśmy jak Bawaria. Ona jest znana. NRW mało kto zna i nie możemy polegać na zachętach finansowych by przyciągnąć firmy do naszego regionu”. Prezes NRW Invest30 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  31. 31. W jaki sposób chińscy inwestorzy postrzegają polski rynek?Zewnętrzne M&A istotne dla budowy prawdziwych globalizatorówjako procesu wspomaganego przez kryzys Eurostrefy.Niektóre kluczowe akwizycje chińskie w Europie mają swoje źródło w globalnym spowolnieniugospodarczym:• Zakup przez Grupę Wanhua Industrial 58% udziałów węgierskiego Borsodchem w 2011 z Permirawartych 1.7miliarda USD.• Zakup przez Grupę Shandong Heavy Industry udziałów o wartości 663 miliardów USD włoskiejfirmy Ferretti Yachts w roku 2011.• Zakup przez spółkę China Three Gorges Corporation’s 21% udziałów o wartości 3.5 miliardówUSD w portugalskim Energias de Portugal w roku 2011.•Akwizycja China State Grid’s 25% udziałów o wartości 4513 milionów USD w portugalskim REN wroku 201231 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  32. 32. Jak zachęcić smoka: ukierunkowanie M&A na Europę & Polskę…jednak proces transakcji zewnętrznych jest trudny• M&A może wywrzeć pozytywny skutek• …ale może być także bardzo dzielące, rozpraszające siły na rynku i prowadzące do nierówności.• Zawarcie dobrej transakcji wymaga doświadczenia• Przestrzeń transakcji transgranicznych może być skomplikowana! Podejmij próbę!32 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  33. 33. PodsumowanieInwestycje chińskie niezależne od kryzysu gospodarczego, rosną o 10% rocznie mimospadku światowego o -10% (2007-2010).Rosnące znaczenie zagranicznych inwestycji chińskich w całości inwestycji chińskich,w 2011 r. – 17,1% całości, ciągle duży potencjał do wzrostu.Duża waga Europy jako miejsca do lokalizacji inwestycji chińskich.Prognoza na 2014 r.: 52% całości inwestycji chińskich w Europie.Rosnąca rola Europy Środkowo-Wschodniej w Europie jako miejscu lokalizacji inwestycji.Porównanie 2007/2012 – 3,5 razy więcej inwestycji lokalizowanych poza EuropąZachodnią.Czynniki sukcesu Polski: ekonomia, edukacja, lokalizacja, populacja, dostęp do środkówunijnych, klasa średnia, Specjalne Strefy Ekonomiczne.Cykl inwestycji chińskich – jesteśmy na początku drogi, symptomy zaawansowania – chińskieinstytucje finansowe w Polsce; Bank of China, ICBC.Negocjacje z firmami Chińskimi – oparte o kompromis, cierpliwość; długa perspektywaczasowa.33 Jak przyciągnąć smoka? ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  34. 34. Pytania & Odpowiedzi34 ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve
  35. 35. Deloitte jest największą na świecie firmą świadczącą profesjonalne usługi doradcze. W Polsce Deloitte rozpoczął swojądziałalność w roku 1990. Nasze główne biuro mieści się w Warszawie, a sieć biur lokalnych obejmuje największe miastapolskie: Kraków, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Katowice, Poznań, Szczecin oraz Rzeszów. W Polsce zatrudniamy łącznie ponad1000 pracowników, którzy świadczą usługi w obszarach:audytkonsultingzarządzanie ryzykiemdoradztwo finansowedoradztwo podatkowekancelaria prawniczaDeloitte refers to one or more of Deloitte Touche Tohmatsu Limited, a UK private company limited by guarantee, and its networkof member firms, each of which is a legally separate and independent entity. Please see www.deloitte.com/pl/about for adetailed description of the legal structure of Deloitte Touche Tohmatsu Limited and its member firms. ©2012 Deloitte Touche Tohmatsu Limited. All rights reserve

  ×