Ag temelleri sunum - Kablosuz Ağlar

2,684 views
2,447 views

Published on

Kağlosuz ağlar sunum

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,684
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
42
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ag temelleri sunum - Kablosuz Ağlar

 1. 1. Selçuk Üniversitesi Kulu Meslek Yüksek Okulu Ağ Temelleri - Kablosuz Ağlar
 2. 2. Kablosuz TeknolojilerKablosuz iletişim, kablolu iletişimin yanı sıra birnoktadan başka bir noktaya kablo hattı kullanmadanveri, ses veya görüntü taşınmasına denir. Buna görekablosuz iletişimi kablolu iletişimden ayıran önemlinokta, iletim ortamı olarak havanın kullanılmasıdır.
 3. 3. Kızıl ÖtesiRadyo frekanslarıyla değil ışık darbeleriyle çalışır. Bunedenle veri iletiminin olması için iki cihazın birbirinigörmesi gerekir. Düşük güç tüketimi, radyodalgalarından etkilenmemesi, kapalı ortamlarda izinsizdinlemeye ve bozucu etkilere karşı tam bir güvenliksağlaması ve herhangi bir lisans gerektirmemesikızılötesi teknolojinin avantajlarıdır.
 4. 4. Radyo FrekansıRadyo frekansı (RF) dalgaları duvarlardan ve diğernesnelerden geçerek kızılötesinden daha geniş bir aralıkkullanır. Günümüzde çok geniş araç kitlesindekullanılmaktadır.
 5. 5. Kablosuz Ağ ÇeşitleriKablosuz ağlar kullanım amaçları ve büyüklüklerinedört kategoriye göre ayrılmıştır fakat kablosuz ağlarınkablolu ağlar gibi net bir biçimde tanımlanmış sınırlarıyoktur. Kablosuz iletimin aralığı birçok etmene bağlıolarak değişiklik göstermektedir. Hava koşulları vegirişimler kablosuz ağın kapsamını büyük ölçüdedeğiştirebilir.
 6. 6. Kablosuz Kişisel Alan AğıKablosuz kişisel alan ağ (WPAN: Wireless Personel AreaNetwork), yakın mesafedeki elektronik cihazları (PDA),fare, klavye, cep telefonu, dizüstü bilgisayar vb. kablosuzolarak birbirine bağlayan ağlardır.
 7. 7. Kablosuz Yerel Alan AğKablosuz yerel alan ağ (WLAN: Wireless Local AreaNetwork ), iki yönlü geniş bant veri iletişimisağlayan, iletim ortamı olarak kablo yerine RadyoFrekansı (RF) veya Kızılötesi (IR) ışınları kullanan vebina, kampüs gibi sınırlı alanda çalışan iletişim ağlarıdır.
 8. 8. Kablosuz Metropol Alan AğBir şehri kapsayacak şekilde yapılandırılmış iletişimağlarına veya birbirinden uzak yerlerdeki yerel bilgisayarağlarının birbirleri ile bağlanmasıyla oluşturulan ağlaraMetropol Alan Ağları (MAN) denilmektedir. Metropolalan ağlarda (MAN) ve geniş alan ağlarda (WAN)genellikle kiralık hatlar veya telefon hatlarıkullanılmaktadır.
 9. 9. Kablosuz Geniş Alan AğBir ülke ya da dünya çapında yüzlerce veya binlercekilometre mesafe arasında kablosuz iletişimi sağlayanağlara “Kablosuz Geniş Alan Ağ (WWAN: Wireless WideArea Network)” denilmektedir. En iyi örneği ceptelefonu şebekeleridir. Bu ağlar, Kod Bölmeli ÇokluErişim (CDMA) veya Mobil İletişim için Küresel Sistem(GSM) gibi teknolojileri kullanır ve genellikle kamukurumları tarafından düzenlenir.
 10. 10. Kablosuz Yerel Alan Ağ Cihazları802.11x, IEEE tarafından tanımlanmış ve kablosuz ağcihazlarının nasıl çalışacağının belirtildiği standartlardizisidir. Bir standart kabul edildikten sonra WLANiçindeki tüm bileşenlerin o standarda uyması veya enazından o standartla uyumlu çalışması önemlidir.
 11. 11. Kablosuz ModemKablosuz modem internetten gelen verileri alır, radyofrekanslarına dönüştürür ve üzerindeki anten ilebulunduğu ortama yayar. Kablosuz istemcide bulunankablosuz ağ arayüz kartı (PIC, PCMCIA) sayesindeyayılan sinyal yakalanır ve bilgisayar dili olan binarysisteme(1 ve 0’lara) dönüştürülür.
 12. 12. Kablosuz İstemciKablosuz ağa katılabilen herhangi bir bilgisayara denir.Kablosuz istemci, istasyon (STA) olarak da isimlendirilir.Kablolu ağa bağlanabilen çoğu cihaz, uygun kablosuz ağkartına (NIC) ve yazılıma sahipse kablosuz LAN’a dabağlanabilir. Kablosuz istemci sabit veya hareketliolabilir.
 13. 13. SORULAR1)Aşağıdakilerden hangisi kablosuz ağlardan değildir.A) Radyo AğB) Wireless AğC) Kızılötesi AğD) LAN Ağ
 14. 14. 2) Kablosuz geniş alan ağlar nerelerde kullanılır?A) Dünya genelindeB) OfislerdeC) Park ve BahçelerdeD) Kişisel Ağda
 15. 15. Aşağıdakilerden hangisi kablosuz ağlarda kullanılan biralettirA) RJ45 konnektörB) AntenC) Cat5 KabloD) Ethernet Kartı
 16. 16. Aşağıdakilerden hangisi kablosuz alet değildir ?A) FareB) KlavyeC) TelevizyonD) Flash Bellek
 17. 17. Kablosuz ortam aktarım olarak ne kullanır ?A) SuB) HavaC) Bakır TelD) Işık

×