Legal aspects of mobilization in Ukraine: Legal Aid Team

2,047 views

Published on

Короткий опис особливостей мобілізації за українським законодавством, обов'язків громадян, підприємств, а також специфічні обов'язки роботодавців.

Published in: News & Politics
1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
 • дякую! Як оформляється відсутність працівника на роб місці у звязку із мобілізацією,
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total views
2,047
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
12
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Legal aspects of mobilization in Ukraine: Legal Aid Team

 1. 1. Мобілізація: основні обов’язки, визначені законодавством України Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 2. 2. Зміст: • Поняття мобілізації • Обов’язки: Військовозобов’язаних Інших громадян Звільнених від призову на строкову військову службу Роботодавців/компаній Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 3. 3. Мобілізація Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 4. 4. Мобілізація: Мобілізація: Комплекс заходів, здійснюваних для планомірного переведення Збройних Сил на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Прийняття рішення: У разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент (1) приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, (1) подає його Верховній Раді України на (3) схвалення чи затвердження, а також (4) вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни. Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 5. 5. Обов’язки військовозобов’язаних громадян України Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 6. 6. Oбов'язки військовозобов’язаних (1): Відповідно до статті 65 Конституції України, статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та статті 17 Закону України "Про оборону України" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України: • чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, • а жіночої статі – також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 7. 7. Oбов'язки військовозобов’язаних (2): • прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату в пункт і в строк, зазначені у повістці (мобілізаційному посвідченні). Поважними причинами неприбуття є:  перешкоди стихійного характеру,  сімейні обставини та інші поважні причини, перелік яких встановлюється постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов'язаного до військового комісаріату для призову на збори" № 673 від 28.07.2010 року. • проходити медичний огляд та лікування в лікувальнопрофілактичних закладах; • виконувати військовий обов'язок у запасі; • виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 8. 8. Бронюваня військовозобов’язаних : Бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час для забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період. Бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень). Організація, порядок, обсяги та переліки посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються актами Президента та Кабінету Міністрів України. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 9. 9. Обов’язки інших громадян України Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 10. 10. Oбов'язки інших громадян України: • надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно Збройним Силам України та іншим військовим формуванням (з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом); • можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 11. 11. Обов’язки громадяни України, звільнених від призову на строкову військову службу Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 12. 12. Oбов'язки громадян України, звільнених від призову на строкову військову службу (1): Хто звільняється від призову на строкову військову службу (на практиці, часто плутають з повним звільненими від військової служби, в тому числі при мобілізації. Останнє не відповідає законодавству, оскільки такі особи залишаються військовозобов’язаними у випадку мобілізації): • визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час; • до дня відправлення на строкову військову службу досягли 25-річного віку; • батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов'язаних; до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах; • були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт, у тому числі із звільненням від відбування покарання; • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 13. 13. Oбов'язки громадян України, звільнених від призову на строкову військову службу (2): Чи відрізняються обов'язки звільнених від призову на строкову військову службу від обов'язків інших громадян під час мобілізації? • Стаття 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачає якихось особливих обов'язків та обмежень для осіб, що звільненні від призову на строкову службу, у порівнянні з іншими громадянами. Хто може отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації? (стаття 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») (з продовженням на наступному слайді) • заброньовані на період мобілізації державними органами та уповноваженими підприємствами, установами, організаціями; • визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії); Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 14. 14. Хто може отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (1)? • заброньовані на період мобілізації державними органами та уповноваженими підприємствами, установами, організаціями; • визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії); • чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання); Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 15. 15. Хто може отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (2)? • жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання); • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд; • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим; • інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 16. 16. Роботодавці/компанії Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 17. 17. Обов’язки роботодавців/компаній (1): • На час виконання державних або громадських обов'язків (у тому числі на час мобілізації чи військових навчань, зборів), якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. • Забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації, на збірні пункти та до військових частин. • Вести облік військовозобов'язаних, у тому числі резервістів, і призовників із числа працюючих. Детально див. слайди Обов’язки роботодавців щодо військового обліку (детально описано у наступних слайдах). • Утворювати мобілізаційні підрозділи та призначати працівників з питань мобілізаційної роботи. • Забезпечувати в разі мобілізації доставку техніки на збірні пункти та у військові частини згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями). Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 18. 18. Обов’язки роботодавців/компаній (2): • Здійснювати під час мобілізації заходи щодо переведення виробництва (діяльності) на функціонування в умовах особливого періоду. • Сприяти військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації. • Утримувати в належному стані техніку, будівлі, споруди та об'єкти інфраструктури, що належать для передачі в разі мобілізації Збройним Силам, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту або призначені для спільного з ними використання у воєнний час. • Надавати під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні та інші матеріально-технічні засоби Збройним Силам, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту згідно з мобілізаційними планами з наступним відшкодуванням їх вартості в порядку, встановленому законом. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 19. 19. Обов’язки роботодавців/компаній (3): • Забезпечувати формування і ведення страхового фонду документації на продукцію мобілізаційного та оборонного призначення. • Надавати відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для планування і здійснення мобілізаційних заходів. Підприємства, установи і організації не можуть відмовлятися від укладання договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень), якщо їх можливості з урахуванням мобілізаційного розгортання та переданих їм матеріально-фінансових ресурсів дають змогу виконати ці мобілізаційні завдання (замовлення). Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 20. 20. Обов’язки роботодавців щодо військового обліку (1): • перевірка у громадян під час прийняття на роботу наявності військовооблікових документів (у військовозобов'язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень (замість військових квитків), а у призовників посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) військовозобов'язаних та призовників здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку у Службі безпеки України; • повідомлення в семиденний термін у військові комісаріати про всіх військовозобов'язаних та призовників, прийнятих на роботу (навчання) чи звільнених з роботи (відрахованих з навчального закладу); • оповіщення на вимогу військових комісаріатів військовозобов'язаних та призовників про їх виклик до військового комісаріату і забезпечення їх своєчасного прибуття за цим викликом; Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 21. 21. Обов’язки роботодавців щодо військового обліку (2): • підтримання постійної взаємодії з відповідними військовими комісаріатами з питань строків та способів звірки даних особових карток, списків військовозобов'язаних, списків призовників з обліковими даними військових комісаріатів, внесення відповідних змін до них та з питань оповіщення військовозобов'язаних та призовників; • організація періодичної звірки особових карток, списків військовозобов'язаних, списків призовників із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Не рідше одного разу на рік проведення звірки особових карток працівників з обліковими даними військових комісаріатів; • внесення в п'ятиденний термін до особових карток працівників змін, які стосуються сімейного стану, місця проживання, освіти, місця роботи і посади військовозобов'язаних та призовників. Про всі зміни до 5 числа щомісяця повідомляються військові комісаріати донесенням про зміну облікових даних; Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)
 22. 22. Обов’язки роботодавців щодо військового обліку (3): • приймання під розписку від військовозобов'язаних і призовників їх військово-облікових документів для подання у військові комісаріати, звіряння з особовими картками, списками військовозобов'язаних та списками призовників; • складання і не пізніше 1 грудня поточного року подавання до військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць; • повідомлення про військовозобов'язаних та призовників, які порушили вимоги законодавства про військовий обов'язок і військову службу, надсилаються у військові комісаріати для притягнення винних до відповідальності згідно з законом; • ведення журналу перевірок стану обліку військовозобов'язаних і призовників. Підготовлено Legal aid Team (www.facebook.com/groups/583388948410459)

×