Sosyoloji Bölümü
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Sosyoloji Bölümü

on

 • 1,325 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,325
Views on SlideShare
1,325
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
4
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Sosyoloji Bölümü Sosyoloji Bölümü Presentation Transcript

  • Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
  • “Sosyoloji günlük hayatımıza yorumlar getirmelidir. Çünkü sosyoloji çıplak gözün tespit edemeyeceği bağlantıları açığa çıkarır.” Z. Bauman
  • Sosyoloji Bölümü’nde Lisans Yüksek Lisansdüzeyinde eğitim verilmektedir.
  • Sosyoloji Bölümü’nde  Devlet ve politik ekonomi  Kadın araştırmaları  Kent çalışmaları  Kimlik sorunları ve milliyetçilik  Medya çalışmaları  Sağlık  Siyaset kuramı  Tarih sosyolojisi  Sanat ve edebiyat  Kültür çalışmaları gibi alanlarda araştırmalar yürütülüp dersler verilmektedir.
  • Sosyoloji Bölümü, Geniş bir kültür yelpazesi içinde bilgilenmiş, toplumsal yapı ve süreçleri irdeleyebilen, eleştirel düşünce yeteneğine sahip bireyler yetiştirir. Derslerinde, öğrencileri soru sormaya, araştırmaya, sentez yapmaya teşvik eder. Yaşadığımız toplumun sosyal ve kültürel yapısı ve güncel konuları üzerine tartışma ortamı yaratılmasına özellikle önem verilir. Öğretim ve araştırmanın bir bütün olduğu ilkesinden yola çıkılarak, araştırma faaliyetleri de desteklenir ve öğrenci ile öğretim üyeleri arasında bu açıdan verimli bir diyalog oluşması hedeflenir.
  • Lisans Programı1.YIL:Psikoloji, Siyaset Bilimi, Felsefe, Ekonomi, Tarih ve Matematikgibi bölümlerden alınan zorunlu ve seçmeli derslerledisiplinlerarası bir ders programı...2. YIL & 3. YILAntropoloji, Kültür, Dil, Toplumsal Değişim ve Gelişim, Sosyalİstatistik, Aile ve Akrabalık, Sosyal Teori Tarihi, ToplumsalEşitsizlik, Kent Sosyolojisi, Kır Sosyolojisi ve benzeri alanlardandersler…4. YILİletişim ve Medya, Toplumsal Cinsiyet, UzmanlaşmaSeminerleri, Yönlendirmeli Araştırma ve Okumalar,Toplumsal Hafıza, Çağdaş Toplumsal Teoriler, Göç çalışmaları...
  • Yüksek Lisans Programı1.YIL:İleri Araştırma Metodları, Sosyoloji Teorileri Tarihi, Sosyal Değişme ve Gelişme, Tarihsel Sosyoloji, Popüler kültür...2.YIL:Yönlendirilmiş Okuma Dersleri, Tez Yazma
  • Akademik Kadro; Tam Zamanlı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Meltem Ahıska Prof. Dr. Işık Aytaç Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan Yard. Doç. Dr. Barış Büyükokutan Yard. Doç. Dr. Eva-Marie Dubuisson Doç. Dr. Biray Kolluoğlu Yard. Doç. Dr. Tuna Kuyucu Yard. Doç. Dr. Bülent Küçük Yard. Doç. Dr. Ceren Özselçuk (Bölüm Başkan Yardımcısı) Prof. Dr. Nükhet Sirman Yard. Doç. Dr. Nazan Üstündağ Prof. Dr. Abbas Vali Doç. Dr. Zafer Yenal (Bölüm Başkanı)
  • Akademik Kadro; Yarı Zamanlı Öğretim Üyeleri Emeritus Prof. Dr. Faruk Birtek Prof. Daryo Mizrahi Prof. Ferhunde Özbay Prof. Belgin Tekçe
  • Çift Anadal Programı Sosyoloji Bölümü’nün İktisat, Tarih, Felsefe, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi ve Psikoloji bölümleriyle çift anadal programı bulunmaktadır. Bu programlarla öğrencilerimiz disiplinler arası eğitim ve diploma alma fırsatını edinmektedir.
  •  Bölüm öğrencileri Türkiye’nin en başarılı öğrencilerindendir ve dünyanın her yerindeki akranlarıyla yarışacak düzeydedir. Bölüm, üniversite çevresi içinde, bilimsel merakı olan, eğitimi bir meslek edinme aracı değil, kendini geliştirmek olarak algılayan öğrencilere ayrıcalıklı bir ortam sunar.
  • Yurtdışı Değişim Programları  Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı’ndan (ERASMUS) yararlanarak Avrupa’daki birçok üniversitede eğitim görme şansı... Ecole Normale Universiteit van Superieur Amsterdam (Hollanda) (Fransa) Freie Universitat Berlin (Almanya)Universita diBologna (İtalya) Universidad de University College London Granada (İspanya) (İngiltere)
  • Yurtdışı Değişim Programları EXCHANGE (Öğrenci Değişim) programı ile ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Japonya gibi ülkelerdeki birçok seçkin üniversitede eğitim imkanı... York University University of MarylandColumbia University (Kanada) (ABD) (ABD) Arizona State New University of Lisbon University (ABD) (Portekiz) Indiana University (ABD)University of Tsukuba (Japonya) University of Basel (İsviçre)
  • Sosyoloji Bölümü Mezunu Öğrenciler Kamu ve Özel Sektör İnsan Kaynakları Pazar ve Kamuoyu vb. Araştırma Şirketleri Eğitim Kurumları Ulusal ve Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Reklamcılık Medyagibi alanlarda çalışabilmektedir.
  • Bölümümüzden mezun olan öğrenciler;Harvard Cambridge UniversityUniversity University of Michigan Columbia UniversityState University ofNew York University of Massachusetts at Amherst University of Washington University of Texas gibi ABD ve AB’deki birçok önde gelen üniversitede akademik kariyerine devam etme imkanı bulmaktadır.
  • WEB SİTELERİ Tanıtım Ofisi  www.tanitim.boun.edu.tr Sosyoloji Bölümü  sociology.boun.edu.trUluslararası Programlar Ofisi  www.intl.boun.edu.tr