Desatero pohádek

1,011 views
980 views

Published on

Deset nových pohádkových knih na webu BiblioHelp.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,011
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Desatero pohádek

  1. 1. Desatero pohádek Prohlédněte si nové a zajímavé knížky na webu – deset čerstvých pohádek, které jsme pro vás připravili na základě obsahu magisterské diplomové práce Biblioterapie - v souvislostech života s vědomím smrti (2010) ve spolupráci s její autorkou Petrou Fabinovou. 1) Alenka v kraji divů a za zrcadlem (Lewis Carroll) Dva fantastické příběhy, v nichž sedmiletá Alenka prostřednictvím tzv. míst přechodu (králičí nora, zrcadlo) vstupuje do jiných světů, kde platí zvláštní zákonitosti a jiná „logika“. Více: záznam knihy. 2)Auto z pralesa (Daisy Mrázková) Např. v povídce „Petruška“ vypráví stará skála děvčátku o tvrdých životních osudech stromků a rostlin, které v jejím kamenitém povrchu žijí. Více: záznam knihy. 3) Co vyprávěla Noc (František Nepil) „Vyprávění o ptáčcích“ jsou plná něžné poetiky, ale i přiměřené akce. V souvislostech dětského zármutku je třeba upozornit na příběh „Hřbitov se jen zdá smutný“ o tom, že z každé duše se pod náhrobním kamenem vylíhne ptáček... V druhém tematickém souboru s názvem „Vyprávění o Strašpytýlkovi“ se děti dozvědí, jak se úzkostný chlapec seznámil s nejrůznějšími nadpřirozenými bytostmi, což mu pomohlo při zvládání vlastních strachů a úzkosti. Více: záznam knihy. 4) Domeček pro šneka Palmáce (Zuzana Pospíšilová) Autorka je dětská psycholožka, pracuje ve Speciálně – pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Více: záznam knihy.
  2. 2. 5) Dráček s červenýma očima (Astrid Lindgrenová) „Dráček s červenýma očima“ se v Německu využívá při skupinových setkáních dětí po ztrátě sourozence. (Jako ekvivalent je dospívajícím klientům např. nabízena indiánská povídka na téma smrti.). Více: záznam knihy. 6) Haló, Jacíčku (Daisy Mrázková) D. Mrázková je nejen spisovatelkou, ale též malířkou, která si dětské knížky sama ilustruje a vytváří tak harmonické, sjednocené, umělecky hodnotné kompozice psaného slova a obrazů. Kniha „Haló, Jácíčku“ je doporučována portálem Umírání.cz jako velmi vhodná k otevření těžkých témat kolem smrti, tedy k úvodu do death education s dětmi. Více: záznam knihy. 7) Chlapeček a dálka (Daisy Mrázková) Asi nejvíce lyrické dílo ze všech dětských knížek Mrázkové, která zde velmi citlivě, dětskému chápání přiměřeně zpracovává témata jako např. osamělost, stálost a specifičnost citového pouta a lásky, potřeba mít pro koho žít, touha po něčem, co mít nemůžeme. Více: záznam knihy. 8) Já ještě nechci spát (Astrid Lindgrenová) Je to s Lassem trápení! Je mu už pět let, ale každý večer zlobí maminku: „Já ještě nechci jít spát!“ Jednou se Lasse zdrží na návštěvě u tety Lotty až do tmy, a ona mu půjčí podivuhodné brýle. Těmi je vidět daleko do mnoha zvířecích pelíšků. A Lasse se dívá, jak se k spánku ukládají ptáčata, králíčci, veverky, myšák i medvědí kluk. Jestlipak také povykují, pořádají polštářové války, či se loudají do postýlek? Co myslíte? Více: záznam knihy.
  3. 3. 9) Knihy džunglí (Rudyard Kipling) Tento snad nejoblíbenější zvířecí epos je k dispozici v různých zpracováních, takže mu mohou porozumět recipienti téměř každého věku. V Německu se „Knihy džunglí“ velmi osvědčily při biblioterapii na dětských onkologických odděleních. Více: záznam knihy. 10) Lukáš ve školce (Julia Boehmeová, Kerstin Völkerová) Jako transponovaný příběh lze knihu předčítat dětem v souvislosti s nástupem do mateřské školky. Ve smyslu metaforického příběhu se dá „Lukáš ve školce“ biblioterapeuticky použít v rámci psychologické přípravy dětí na náročnou např. onkologickou léčbu. Více: záznam knihy. Další pohádky a příběhy k nahlédnutí zde: • Pohádky • Poádkoterapie

×