Prezetimi ne Gjakove i librit " OpenStreetMap Krijoni harten tuaj "
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Prezetimi ne Gjakove i librit " OpenStreetMap Krijoni harten tuaj "

on

 • 605 views

 

Statistics

Views

Total Views
605
Views on SlideShare
605
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
3
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as OpenOffice

Usage Rights

CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike LicenseCC Attribution-NonCommercial-ShareAlike LicenseCC Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Prezetimi ne Gjakove i librit " OpenStreetMap Krijoni harten tuaj " Prezetimi ne Gjakove i librit " OpenStreetMap Krijoni harten tuaj " Presentation Transcript

  • OpenStreetMap “Krijoni hartën tuaj”
  • 1 . Hyrje në OpenStreetMap
   • Çka është OpenStreetMap?
   • Pse ta përdorim OpenStreetMap?
   • Pse të kontribuoni në OpenStreetMap?
   • Historia e OpenStreetMap
   • Arritjet e OpenStreetMap
  • 2. Fillimi me OpenStreetMap
   • Shpjegimi i ballinës së web – faqes
   • Krijoni llogarinë tuaj
   • Si ta përdorni Slippy Map
   • Komunikimi me zhvillues të tjerë të hartave
   • Listat e mail – eve
   • Bisedoni në IRC – in e OpenStreetMap
   • Forumet
   • OpenStreetMap në rrjetet sociale
  • 3. GPS – Global Position System
   • Çka është GPS?
   • Çka është GPS trace?
   • Cilat paisje më duhen mua për ta bërë një hartë
   • Konfigoruni GPS – marrësit tuaj
   • Merrni të dhënat tuaja në formën e duhur
   • Shtoni rregjistrimet GPX në OpenStreetMap
  • 4. Programet të editimit të OpenStreetMap
   • Potlatch
   • JOSM
   • Merkaator
   • Mapzen
   • Vespucci
   • Mapzen POI Collector
   • OSM2go
  • 4. Potlatch
   • Filloni me Potlatch
   • Vizatoni një vijë-segment
   • Editoni një vijë-segment ekzistues
   • Ndani ose bashkoni vijat- segmentet
   • Pikat e interesit
   • Editoni etiketimet në Potlatch
  • 4. JOSM
   • Kuptojeni faqen e parë të JOSM
   • Editoni të dhënat e JOSM
   • Shtoni pikat ose vijat-segmentet
   • Përdorni etiketimet (vetitë) në JOSM
   • Shtoni informacionin e llogarisë tuaj në JOSM
  • 5. Vetitë e hartës
   • Rrugët dhe hekurudhat
   • Urat dhe tunelet
   • Udhëkryqet dhe rrethet
   • Malet, liqenet dhe lumenjtë