Your SlideShare is downloading. ×
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
OSM in Kukes
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

OSM in Kukes

960

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
960
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Open Street Map Http://www.openstreetmap.org Http://www.osm.org
 • 2. OpenStreetMap eshte harte globale e ndertuar nga nje komunitet i madh ne mbare boten. OSM eshte e lire per tu krijuar, edituar dhe per tu perdorur, “E lire po nenkuptoj si lirine qe e deshtem ne, e lire si Shqiponja jone”, nese nje qytet i caktuar ndryshon ndonje gje, atehere ne ate qytet nuk duhet te jete nje grup i caktuar per te ndryshuar mirpo qdo qytetar (person) mund ta ndryshoj.(Ndryshimin mund te behet shume thjesht dhe lehte.) Cka dhe cilat jane perparsite e OSM?
 • 3. Pse OpenStreetMap dhe jo harta tjera online?
 • 4. Pse OpenStreetMap dhe jo harta tjera online?
 • 5. Kukesi ne google maps eshte me e ndertuar se ne OSM, mirpo ndoshta mundemi ju te me tregoni se sa eshte e zhvilluar do te shikojme se bashku ne google maps ...
 • 6. Aktiviteti mbare botrore Viti 2008, viti i zhvillimit te OpenStreetMap, me zhvillim nuk dua te nenkuptoj se vetem eshte zhvilluar duke u krijuar harta, gjithashtu eshte pedorur per turizem, alpinizem, harte informimi apo ne aspekte te tjera, gjithashtu jane bere shume shkrime apo shume artikuj rreth openstreetmap se si te perdoret, zhvillohet.
 • 7. Ekipet humanitare qe punan ne OSM  OpenStreetMap ne Haiti  OpenStreetMap ne Kebira  OpenStreetMap ne Shkoder
 • 8. Haiti
 • 9. Kebira
 • 10. Shkodra Sot
 • 11. Pse permenda ekipet humanitare te OSM?  Eshte punuar nga nje komunitet shume i madh  Ka ndodhur fatekeqesia dhe eshte punuar e hapa te  hovshem pershkak te fatkeqesise natyrore.  Pse eshte punuar ne hapa te hovshem?  Sepse hartat qe kane qene nga qeverit shumica nuk  kan mundu ti perdorin  Sepse hartat e tjera online kane kerku drejta  autoriale per te perdorur ato, dhe deri sa eshte  dhene ajo e drejt eshte bere von
 • 12. Mund te krijohet nga te gjitha paisjet qe mund te krijojne te dhena GPS?
 • 13. Ketu mund te gjeni linkun ku mundeni te gjeni informata se si te punojme ne OpenStreetMap http://wiki.openstreetmap.o rg/wiki/Sq:Beginners'_Guide
 • 14. Besfort Guri Kontakti: besiguri@gmail.com besfort.guri@flossk.org www.besiguri.wordpress.com www.twitter.com/BGuri www.facebook.com/besfort.guri

×