OpenStreetMap and HOT - OSCAL (Presentation)

 • 392 views
Uploaded on

 

More in: Technology
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
392
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2

Actions

Shares
Downloads
1
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. OpenStreetMap & Humanitarian OpenStreetMap Team – H.O.T. Besfort Guri OSCAL, 03/04.05.2014 Tirane
 • 2. Besfort Guri Member at FLOSSK Member at Humanitarian OpenStreetMap Team Software Developer – Adaptivit @BGuri besiguri@gmail.com www.bguri.net
 • 3. Çka është OSM? = +
 • 4. Historia e OpenStreetMap
 • 5. Tiparet e OSM Node Way Area/Closed Way
 • 6. OSM Struktura e të dhënave highway = primary name = 166 amenity = hospital name = Sacred Heart building = yes address = 123 Street city = Prizren
 • 7. GPS të dhënat
 • 8. GPS të dhënat
 • 9. Orthophotos
 • 10. Walking Papers http://www.walking-papers.org/
 • 11. Potlatch 2
 • 12. iD
 • 13. JOSM Java OpenStreetMap
 • 14. Humanitarian OpenStreetMap Team Humanitarian OpenStreetMap Team H.O.T. zbaton parimet e Burimit te Hapur (Open Source) dhe shperndarjen e te dhenave te hapura per qeshtje humanitare dhe zhvillim ekonomik.
 • 15. Projektet • Haiti • Mongolia, mapping Ulaanbaatar • Typhoon Haiyan • Espace OSM Francophone • Eurosha • OSM FlossManuals in Kreyol responseresponse • Field Mapping in Saint-Marc, Haiti • Senegal • Somalia • Indonesia • Ivory Coast
 • 16. Tasking Manager tasks.hotosm.org
 • 17. Numri antarëve për ditë
 • 18. Numri i editimeve për ditë
 • 19. Ku me votu
 • 20. Prishtina Buses
 • 21. Falminderit