OpenStreetMap & Humanitarian
OpenStreetMap Team – H.O.T.
Besfort Guri
FOSS BootCamp, Peje, Gjakove, Mitrovice
13/19/26.04....
Besfort Guri
Member at HOT - FLOSSK
Software Developer – Adaptivit
@BGuri
besiguri@gmail.com
www.bguri.net
Permbajtja
• Hyrje ne OSM
– Cka eshte OSM?
– Krijimi I llogarise
• GPS / Orthophotos / Walking Papers – te dhenat
• Editim...
Çka është OSM?
= +
Historia e
OpenStreetMap
Tiparet e OSM
Node
Way
Area/Closed Way
OSM Struktura e të
dhënave
highway = primary
name = 166
amenity = hospital
name = Sacred Heart
building = yes
address = 12...
Startojme me krijimin e llogarise ne
www.openstreetmap.org
GPS të dhënat
GPS të dhënat
Si punon GPS?
Orthophotos
Walking Papers
http://www.walking-papers.org/
Te dhenat ne OSM
www.openstreetmap.org
Potlatch 2
iD
Le te editojme harten e OSM me iD
JOSM Java
OpenStreetMap
Humanitarian
OpenStreetMap Team
Humanitarian OpenStreetMap Team H.O.T.
zbaton parimet e Burimit te Hapur (Open
Source) dhe...
Projektet
• Haiti
• Mongolia, mapping
Ulaanbaatar
• Typhoon Haiyan
• Espace OSM
Francophone
• Eurosha
• OSM FlossManuals i...
Tasking Manager
tasks.hotosm.org
Ku me votu
Prishtina Buses
Materiale
1. www.learnosm.org
2. OpenStreetMap Krijoni harten tauj -
www.bguri.net
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

OpenStreetMap and HOT - FLOSSBootCamp

487 views
442 views

Published on

FLOSSBootCamp in three different cities in Kosovo (Peja, Gjakova, Mitrovica)

Published in: Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
487
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
296
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

OpenStreetMap and HOT - FLOSSBootCamp

 1. 1. OpenStreetMap & Humanitarian OpenStreetMap Team – H.O.T. Besfort Guri FOSS BootCamp, Peje, Gjakove, Mitrovice 13/19/26.04.2014
 2. 2. Besfort Guri Member at HOT - FLOSSK Software Developer – Adaptivit @BGuri besiguri@gmail.com www.bguri.net
 3. 3. Permbajtja • Hyrje ne OSM – Cka eshte OSM? – Krijimi I llogarise • GPS / Orthophotos / Walking Papers – te dhenat • Editimi me iD • JOSM • Humanitarian OpenStreetMap Team
 4. 4. Çka është OSM? = +
 5. 5. Historia e OpenStreetMap
 6. 6. Tiparet e OSM Node Way Area/Closed Way
 7. 7. OSM Struktura e të dhënave highway = primary name = 166 amenity = hospital name = Sacred Heart building = yes address = 123 Street city = Prizren
 8. 8. Startojme me krijimin e llogarise ne www.openstreetmap.org
 9. 9. GPS të dhënat
 10. 10. GPS të dhënat
 11. 11. Si punon GPS?
 12. 12. Orthophotos
 13. 13. Walking Papers http://www.walking-papers.org/
 14. 14. Te dhenat ne OSM www.openstreetmap.org
 15. 15. Potlatch 2
 16. 16. iD
 17. 17. Le te editojme harten e OSM me iD
 18. 18. JOSM Java OpenStreetMap
 19. 19. Humanitarian OpenStreetMap Team Humanitarian OpenStreetMap Team H.O.T. zbaton parimet e Burimit te Hapur (Open Source) dhe shperndarjen e te dhenave te hapura per qeshtje humanitare dhe zhvillim ekonomik.
 20. 20. Projektet • Haiti • Mongolia, mapping Ulaanbaatar • Typhoon Haiyan • Espace OSM Francophone • Eurosha • OSM FlossManuals in Kreyol responseresponse • Field Mapping in Saint-Marc, Haiti • Senegal • Somalia • Indonesia • Ivory Coast
 21. 21. Tasking Manager tasks.hotosm.org
 22. 22. Ku me votu
 23. 23. Prishtina Buses
 24. 24. Materiale 1. www.learnosm.org 2. OpenStreetMap Krijoni harten tauj - www.bguri.net

×