Hyrje në Open Street Map
http://www.openstreetmap.org
Çka është OSM?
• Të dhëna gjeografike
 (hartë) që ndihmonë
 në vozitje, shëtitje,
 skijim, alpinizëm,
 shëtitje dhe në...
Të dhëna që mund ti përdor dhe
  modifikon secili prej nesh
Mund të përdoret në shumë paisje
Ekipe humanitare të Open
    Street Map
Projekti Open Street Map në Gaza
• Janar 2009: Mikel
 Maron prezenton
 (paraqet) projektin për
 OSM në Gaza
• Shkurt 20...
Harta në Kibera (Prill 2009)
• Harta e parë komplete, e lirë dhe e hapur në
 Keriba, Nairobi
• E ndërtuar së pari
 nga v...
Kibera sot
Pra, si mundeni ju të ndihmoni
   Open Street Map?
Dil jashtë (shumë thjeshtë)
Merr shënime
Regjistroni me GPS Data
shëtitjen tuaj (zgjedhore)
Dhe modifiko ose shto në h...
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Hyrje ne Open Street Map

900
-1

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
900
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Hyrje ne Open Street Map

 1. 1. Hyrje në Open Street Map http://www.openstreetmap.org
 2. 2. Çka është OSM? • Të dhëna gjeografike (hartë) që ndihmonë në vozitje, shëtitje, skijim, alpinizëm, shëtitje dhe në shumë gjëra tjera • Është e lirë, për tu përdorur dhe ndryshuar
 3. 3. Të dhëna që mund ti përdor dhe modifikon secili prej nesh
 4. 4. Mund të përdoret në shumë paisje
 5. 5. Ekipe humanitare të Open Street Map
 6. 6. Projekti Open Street Map në Gaza • Janar 2009: Mikel Maron prezenton (paraqet) projektin për OSM në Gaza • Shkurt 2009: Fillon me blerjen e fotografive ajrore (~6000$)
 7. 7. Harta në Kibera (Prill 2009) • Harta e parë komplete, e lirë dhe e hapur në Keriba, Nairobi • E ndërtuar së pari nga vullnetarët lokal me asistencën e personave të autorizuar • http://www.mapkiber a.org
 8. 8. Kibera sot
 9. 9. Pra, si mundeni ju të ndihmoni Open Street Map?
 10. 10. Dil jashtë (shumë thjeshtë) Merr shënime Regjistroni me GPS Data shëtitjen tuaj (zgjedhore) Dhe modifiko ose shto në hartën ku punoni. Shtoni modifikoni diqka të re nga shënimet e juaja në shtëpi.
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×