Ділові очікування підприємств, I квартал 2014

246 views

Published on

Розглянуто: Економічна активність підприємств. Перспективи розвитку підприємств. Користування банківськими послугами.
У опитуванні взяли участь 1 142 підприємства в усіх регіонах країни.
Джерело: НБУ, щоквартальне опитування підприємств.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
246
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ділові очікування підприємств, I квартал 2014

  1. 1. 1 Ділові очікування підприємств, I квартал 2014 Джерело: НБУ, щоквартальне опитування підприємств Управління Досліджень Департамента Маркетингу
  2. 2. 2 1. Економічна активність підприємств 3 2. Перспективи розвитку підприємств 4 3. Користування банківськими послугами 5 Зміст: Сторінка: Ділові очікування підприємств, I квартал 2014 Методологія: Опитування керівників підприємств проведено з 14 лютого до 7 березня 2014 року, у ньому взяли участь 1 142 підприємства в усіх регіонах країни, які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників.
  3. 3. 3 Розподіл оцінок Економічна активність підприємств Ділові очікування підприємств, I квартал 2014 Респонденти погіршили оцінки поточного фінансово- економічного стану своїх підприємств і другий квартал поспіль оцінили його негативно: баланс оцінок становить (-7,3%) порівняно з (-1,2%) у ІV кварталі 2013 року. Очікується зменшення ділової активності за всіма напрямами, найбільше щодо інвестицій у будівництво, кількості працівників та фінансово-економічного стану. Дещо послабилися негативні очікування щодо загальних обсягів реалізації виробленої продукції і обсягів реалізації на зовнішньому ринку. Найгірше оцінили свій фінансово-економічний стан респонденти підприємств добувної промисловості (-17,5%), підприємств будівництва (-15,2%) і переробної промисловості (-12,4%). Респонденти великих підприємств вперше з І кварталу 2011 року оцінили фінансово-економічний стан як “задовільний” (баланс відповідей 0,0% порівняно з 7,2% у попередньому кварталі), а середніх підприємств – як “поганий” (-7,2%). Респонденти малих підприємств також знизили оцінки (баланс відповідей (-15,8%) порівняно з (-13,4%) у попередньому кварталі).
  4. 4. 4 Перспективи розвитку підприємств *ІДО–розрахований за балансами відповідей респондентів стосовно змін фінансово- економічного стану підприємства та майбутньої економічної активності. Ділові очікування підприємств, I квартал 2014 Респонденти підвищили оцінки впливу більшості факторів, які обмежують спроможність їх підприємств збільшувати виробництво. Найбільше стримують зростання виробництва: • нестабільна політична ситуація 49,3% (зб↑ на 28,2 п.п. в порівнянні з IV кварталом); • занадто високі ціни на енергоносії 48% (зм↓ на 0,5 п.п. в порівнянні з IV кварталом); • високі ціни на сировину та мареріали 38,4% (зб↑ на 2,6 п.п. в порівнянні з IV кв.); • висока конкуренція 36,4% (зм↓ на 4,4 п.п. в порівнянні з IV кварталом); • вплив коливань курсу гривні 31% (зб↑ на 23,8% п.п. в порівнянні з IV кварталом). Значне посилення впливу нестабільної політичної ситуації відзначили підприємства усіх видів економічної діяльності і віднесли його до першої трійки факторів за важливістю. Ціни на енергоносії залишаються найбільш важливими для підприємств сільського господарства, добувної промисловості, переробної промисловості, а також для підприємств транспорту і зв’язку. Ціни на сировину та матеріали є занадто високими для підприємств сільського господарства та переробної промисловості. На брак обігових коштів та податковий тиск найбільше скаржаться респонденти підприємств будівництва й енерго- та водопостачання. Респонденти знизили очікування щодо ділової активності своїх підприємств у наступні 12 місяців. Результатом стало зниження індексу ділових очікувань до найнижчого з 2009 року рівня: у І кварталі 2014 року ІДО становив 104,5% порівняно зі 111,4% у ІV кварталі 2013 року. Найвищі значення ІДО як і в попередньому кварталі в респондентів підприємств добувної промисловості (116,8%) та сільськогосподарських (114,1%), у великих підприємств (107,8%) та тих, які здійснюють експортні та імпортні операції (108,1%).
  5. 5. 5 Користування банківськими послугами Ділові очікування підприємств, I квартал 2014 ЗАПОЗИЧЕННЯ БАНКІВСЬКІ КРЕДИТИ ВАЛЮТА КРЕДИТУВАННЯ БАНКІВСЬКІ РАХУНКИ Частка респондентів, які скаржаться на проблеми з проведенням операцій з коштами, розміщеними на банківських рахунках, збільшилася і становить 15,2% респондентів порівняно з 4,8% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, зменшилася до 40,4% порівняно з 42,9% у ІV кварталі 2013 року. Найбільша частка респондентів, які планують брати кредити, серед підприємств переробної промисловості (56,1%) та сільського господарства (52,3%). Це переважно великі підприємства. Респонденти очікують зростання потреби в позикових коштах для фінансування діяльності своїх підприємств у наступні три місяці на рівні попереднього кварталу 23,5%. Частка респондентів, які вже користуються банківськими кредитами зросла не суттєво і становить 47,1%. Найвищі потреби в запозиченнях мають підприємства сільського господарства (баланс відповідей 37,7%), енерго- та водопостачання й переробної промисловості (баланси відповідей 29,6% та 28% відповідно). Респонденти підприємств будівництва очікують зменшення потреб у запозичених коштах у наступному кварталі на 17,7 п. п. порівняно з IV кварталом 2013 року.

×