Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Bruno Latour
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply
Published

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
305
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1.  Urodzony we Francji w 1947 roku w Beaune, Burgundii. Początkowo studiował filozofie, a następnie antropologie i socjologie. Od roku 1982 do 2006 roku profesor w paryskiej École des Mines. Obecnie profesor w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Jeden z głównych twórców, którzy przyczynili się do powstania teorii aktora sieci w skrócie ANT - (Actor-Network Theory).
 • 2.  Twierdzi i przekonuje, że społeczeństwo nie istnieje, a zamiast tego istnieją aktorzy, czyli istoty, które pod wpływem podejmowanych działań wpływają na inne istoty. Dosłownie proponuje koncepcje darwinowskiej wizji rzeczywistości. Tak jak w oryginalnej koncepcji istnieją jedynie organizmy i ich zdolność do działania. Nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień i odwołań do wyższych zasad i reguł, jak wola Stwórcy, czy Niewidzialna Ręka.
 • 3.  Jego bogata tradycja intelektualna jest tym co decyduje o jego oryginalności. Właśnie w tej tradycji znaczące miejsce zajmuje niemiecki XVII wieczny filozof Gottfried Wilhelm Leibniz, twórca monadologii oraz Gabriel Tarde, który był francuskim socjologiem schyłku XIX wieku, który w swej wizji ładu społecznego wykorzystał koncepcje Leibniza. I to właśnie Tarde twierdził, że społeczeństwo nie istnieje, a rzeczywistość społeczną tworzą monady.
 • 4.  W jego wczesnej karierze Latour interesował się także badaniami nad samą nauką, a dokładniej nad praktyką życia naukowego. W roku 1979 opublikował Laboratory Life: the Social Construction of Scientific Facts ( Życie laboratorium: społeczna konstrukcja faktów naukowych ) wraz ze Stevem Woolgarem. W książce opisali swoje badania terenowe na które udali się do laboratorium neuroendokrynologicznego w Instytucie Salka.
 • 5.  W swojej książce piszą, że rzeczywista praca uczonego niewiele ma wspólnego ze ścisłymi i powtarzalnymi procedurami. Bardziej polega ona na walce ze sprzętem laboratoryjnym i nieustannych decyzjach, które wyniki obserwacji należy uznać za ważne, a które odrzucić, bo nie pasują do konstruowanej, naukowej wizji rzeczywistości. Tak więc uczeni nawet w najbardziej szanowanych i słynących z precyzji dyscyplinach nauk ścisłych nie tyle odkrywają, ile konstruują obrazy rzeczywistości.
 • 6.  Jedną z najważniejszych prac uczonego jest książka poświęcona procesowi „pasteryzacji Francji”. W mniejszym stopniu interesował Latoura fakt naukowego odkrycia przez Ludwika Pasteura mikrobów jako czynnika chorobotwórczego. O wiele bowiem ważniejsze i ciekawsze jest wyjaśnienie, jak owo odkrycie zostało wprowadzone do przestrzeni publicznej. W jaki sposób mikroby zostały uznane przez establishment naukowy, medyczny i polityczny za aktora, którego istnienie wywołuje konkretne skutki: zachorowania na wściekliznę, gruźlicę czy tężec, którym można się przeciwstawić, stosując odpowiednie procedury higieniczne, szczepienia i środki farmakologiczne.
 • 7.  „ mocratie.” › „Polityka natury. Nauki wkraczają do demokracji.” „Nous n’avons jamais été modernes: Essai d’anthropologie symétrique.” › „Nigdy nie byliśmy nowocześni.” „La vie de laboratoire : la Production des faits scientifiques.” › „Życie laboratorium: społeczna konstrukcja faktów naukowych.”
 • 8.  http://www.bruno-latour.fr/ http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1522923,1,czy- spoleczenstwo-to-fikcja.read
 • 9. Przygotowali: Mariusz Balcar Grzegorz Pelczarski