Ohjaamo esite netti2011

3,954 views
3,890 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,954
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3,318
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ohjaamo esite netti2011

  1. 1. JALASSAPOHJOIS-KAR
  2. 2. Ohjaamoon tarkoitettu 15–24 -vuotiaille pohjoiskarjalaisillenuorille, jotka etsivät opiskelu- tai työpaikkaa.Ohjaamosta saat:• tietoa ja neuvontaa erilaisista koulutuksen ja työelämänvaihtoehdoista• yksilöllistä ohjausta ja omaan elämäntilanteeseensopivaa vaihtoehtojen kartoitusta• apua esimerkiksi hakemusten täyttämiseen, työn-hakuun ja palkkatuettujen työpaikkojen etsintään.Ohjaamot löydät Joensuusta, Kiteeltä, Outokummusta,Nurmeksesta ja Lieksasta. Toimimme myös Facebookissa.Tervetuloa ohjaukseen! Avoin ammattiopisto ja Ohjaamo ovat Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymän Pohjois-Karjalan opisto ja ammattiopisto Niittylahden hallinnoiman Nuorten tuki -hankkeen (2010–2013) toimintamuotoja. Hanke saa rahoitusta Euroopan sosiaalirahastosta (ESR).
  3. 3. Ohjaamon kautta voi hakeutua Avoimen ammattiopiston opiskelijaksi.Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymän avoimen ammattiopiston opinnot on suun-nattu 17–24 -vuotiaille työttömille työnhakijoille. Opinnot ovat Nuorten tuki-hankkeenjärjestämää työvoimapoliittista koulutusta ja ne voidaan tunnustaa osaksi ammatillisiaperustutkintoja. Pohjois-Karjalan aikuisopisto koordinoi koulutusten järjestämistä. d ot attiopiston koulutusmuoAvoimen amm Tarjoamme opiskelijalle • at-aineita (ent. yhteiset aineet) • peruskoulun arvosanojen korotuksia Koulutusreitti valmentavana koulutuksena • passi-, kortti-, ja lupakoulutuksia • ammatinvalinnan ohjausta • kavereita ja vertaistukea ryhmästä Tarjoamme opiskelijalle • AT-aineita (ent. yhteiset aineet) Koulutusreitti ammattiopistoon • tutkinnon osaa tai osia yhdestä tai useammasta tutkinnosta • kavereita ja vertaistukea ryhmästä Tarjoamme opiskelijalle • joustavan opiskelurytmin ja mahdollisuuden itsenäiseen Koulutusreitti aikuisopistoon opiskeluun • työvaltaisen opiskelureitin ja kontakteja työelämään Tarjoamme opiskelijalle • mahdollisuuden toiminnalliseen oppimiseen Koulutusreitti työvaltaisena • tutustumista työelämään • työpaikkaohjaajan tukea • vahvistusta ammatinvalintaan Tarjoamme opiskelijalle • työvaltaisen, itsenäisen oppimis- Koulutusreitti oppisopimuskoulutukseen muodon työsopimussuhteessa Työnantajan on mahdollista saada palkkatukea oppisopimuskoulutuk- seen.
  4. 4. JOENSUU Kirkkokatu 25 b A 1 80100 Joensuu Anne-Mari Souto www.pkky.fi/avoinammattiopisto hankepäällikkö anne-mari.souto@pkky.fi p. 050 402 3195 Kristiina Sallinen koulutussuunnittelija kristiina.sallinen@pkky.fi p. 050 310 0745 Tero Vornanen ohjaaja p. 050 577 7858 tero.vornanen@pkky.fi p. 050 577 7825 Hanna Nuutinen ohjaaja hanna.nuutinen@pkky.fi Olemme mukana Facebookissa osoitteessa p. 050 577 7819 http://www.facebook.com/avoinammattiopisto Helena Härkönen hankeassistentti Ohjaaja Hanna helena.harkonen@pkky.fi Ohjaaja Tero p. 050 577 7820 Ohjaaja Heli Ohjaaja Anne KITEE Ohjaaja Juha Hovintie 6, 82500 Kitee Heli Pesonen ohjaaja heli.pesonen@pkky.fi p. 050 577 7821 A/ JUUKA/LIEKS IMONURMES/ VALT Pielisenkatu 4 75500 Nurmes Moisionkatu 1 81700 Lieksa Anne Lipponen ohjaaja anne.lipponen@pkky.fi p. 050 577 7824 UMPULIPERI/OUTOK Kummunkatu 26 83500 Outokumpu Nuorten tuki -hanke Nuorten tuki -hanke Juha Vänskä ohjaaja OHJAAMO juha.vanska@pkky.fi p. 050 577 7823

×