Rangkasan singkat dokumen tersebut adalah sebagai berikut:
1. Rancangan pengajaran harian mata pelajaran Teknologi Maklumat dan Komunikasi membahas tentang konsep dasar rangkaian komputer dan komunikasi.
2. Pelajaran tersebut meliputi definisi rangkaian komputer dan komunikasi, kepentingan rangkaian komputer, dan jenis-jenis rangkaian komputer.
3. Metode pengajaran yang digunakan antara lain penerangan, disk
Pembuktian rumus volume dan luas permukaan bangung ruang Tabung, Limas, Keruc...
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
1. ISU/MASALAH 1:
PELAJAR HILANG FOKUS DAN TIDAK MEMBERIKAN TUMPUAN
SEMASA SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdP) DIJALANKAN
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.
Tingkatan : 4 Kejora.
Tarikh : 4 August 2014. Hari : Isnin.
Masa : 8.05 am – 9.15 am (70 minit).
Kehadiran Pelajar : / 9 orang.
Tajuk : Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi
3.1 Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi.
3.1.1 Definisi.
3.1.1.1 Definisi rangkaian komputer.
3.1.1.2 Definisi komunikasi.
3.1.2 Kepentingan Rangkaian Komputer.
3.1.2.1 Kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.
3.1.3 Jenis-jenis rangkaian.
3.1.3.1 Definisi jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian
kawasan metropolitan dan rangkaian kawasan luas.
3.1.3.2 Perbezaan antara tiga jenis rangkaian komputer.
Hasil Pembelajaran :
3.1.1.1 Mendefinisikan rangkaian komputer.
3.1.1.2 Mendefinisikan komunikasi.
3.1.2.1 Menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.
3.1.3.1 Mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan
metropolitan dan rangkaian kawasan luas.
3.1.3.2 Membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer.
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :
1. mendefinisikan rangkaian komputer dengan betul.
2. mendefinisikan komunikasi dengan betul.
3. menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi dengan tepat.
4. mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan
metropolitan dan rangkaian kawasan luas dengan betul.
5. membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer dengan tepat.
3. Nilai :
1. Tekun.
2. Rajin.
3. Patuh arahan.
4. Menghormati guru.
5. Beri Tumpuan.
Kaedah / Teknik :
1. Pemerhatian.
2. Bersoal jawab.
3. Perbincangan.
4. Permainan Kotak Beracun.
5. Penerangan.
6. Latih Tubi.
7. Merumus.
Pengetahuan Sedia Ada :
Pelajar seharusnya telah mengetahui dan mempelajari topik rangkaian komputer dan komunikasi yang
telah dibincangkan pada kelas sebelum ini.
Alat Bantu Mengajar :
Projektor, LCD, papan putih, komputer,pen marker.
Bahan Bantu Mengajar :
1. Bahan Bantu Mengajar :
2. Modul ICT
3. Buku rujukan complete.
4. Set soalan latihan.
5. Kertas A4.
6. Sebuah kotak kecil
7. Muzik.
8. Slide Rangkaian komputer dan komunikasi.
4. Langkah pembelajaran :
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Set Induksi
5 minit
(8.05am–8.10am)
Persoalan :
Apa yang kamu
paham daripada
aktiviti tersebut?
Kandungan :
Menggambarkan
apa itu rangkaian
komputer dan
komunikasi.
Guru memulakan sesi pembelajaran dengan
menerangkan bagaimana proses yang terlibat apabila
gambar yang diambil daripada internet, kemudian
dicetak pada sehelai kertas.
Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan apa yang
akan dipelajari pada hari ini iaitu konsep asas
rangkaian komputer dan komunikasi.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru
Kaedah/Teknik:
Penerangan.
Nilai :
Tekun.
Patuh.
KBKK:
Berfikir dengan kritis.
Mengingat kembali isi pembelajaran.
ABBM:
Komputer.
Kertas A4
Langkah 1
15 minit
(8.10 am – 8.25 am)
Persoalan :
Apakah definisi
rangkaian
komputer dan
komunikasi?
Kandungan :
Menerangkan
dengan terperinci
definisi rangakaian
komputer dan
komunikasi.
Guru menerangkan objektif P&P yang perlu pelajar
dicapai dalam pembelajaran pada hari ini.
Guru memberi penerangan tentang definisi rangkaian
komputer dan komunikasi.
Guru mengedarkan kertas A4 kepada pelajar dan
meminta pelajar untuk membuat peta minda berkaitan
dengan topik P&P yang telah dipelajari.
Pelajar diminta untuk melengkapan peta minda
masing-masing.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru.
Kaedah/Teknik:
Penerangan.
Nilai:
Patuh arahan.
Beri perhatian.
KBKK:
Menjana idea.
Pemahaman.
ABBM:
5. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Slide Rangkaian komputer dan
komunikasi
Kertas A4.
Langkah 2
30 minit
(8.25 am – 8.55 am)
Kandungan :
Penerangan
tentang tugasan
yang perlu dibuat
oleh pelajar.
Guru memberi arahan dengan meminta pelajar untuk
menjawab soalan latihan berkaitan dengan tajuk yang
diajar.
Guru memberi masa selama 15 minit kepada pelajar
untuk menyiapkan tugasan tersebut dan pelajar
dibenarkan untuk menggunakan komputer untuk
mencari maklumat.
Guru menantau aktiviti yang dilakukan oleh pelajar.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Latih tubi.
Nilai:
Tekun.
Rajin.
KBKK:
Menjana tahap. kefahaman pelajar.
Mengingat kembali isi pembelajaran.
ABBM:
Komputer.
Set soalan latihan.
Langkah 3
15 minit
(8.55am–9.10am)
Kandungan :
Menguji tahap
kefahaman
pelajar
Guru mengadakan satu permainan
’kotak beracun’ untuk berbincang jawapan soalan
latihan.
Sebuah kotak kecil diedarkan kepada pelajar dengan
diiringi muzik. Apabila kotak tersebut berhenti dan
pelajar tersebut perlu bangun dan keluar kehadapan
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Perbincangan
Permainan Kotak Beracun.
Nilai :
6. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
memberikan jawapan kepada soalan yang belum
dibincang.
Guru akan membetulkan mana-mana jawapan pelajar
yang salah atau kurang tepat.
Permainan diteruskan sehingga semua soalan
dibincang.
bersama-sama dengan pelajar berbincang jawapan
soalan latihan.
Berani.
Patuh arahan.
KBKK:
Pemahaman.
Mencungkil idea.
ABBM:
Soalan latihan
Sebuah kotak kecil.
Muzik.
Komputer.
Penutup
5minit
(9.10am – 9.15am)
Soalan :
Apa yang telah dipelajari
pada hari ini?
Kandungan :
Rumusan keseluruhan
topik.
Guru merumuskan semua tajuk yang diajar pada hari
ini.
Guru membenarkan pelajar bertanyakan soalan
mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Guru mengarahkan pelajar untuk membaca topik yang
akan dipelajari pada kelas akan datang.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Merumus.
Nilai :
Patuh arahan.
Menghormati guru.
Beri Tumpuan.
KBKK:
Menjana idea.
8. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.
Tingkatan : 4 Kejora.
Tarikh : 23 September 2014. Hari : Selasa.
Masa : 8.05 am – 9.15 am (70 minit).
Kehadiran Pelajar : / 9 orang.
Tajuk : Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi (Ulangkaji).
3.1 Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi.
3.1.1 Definisi.
3.1.1.1 Definisi rangkaian komputer.
3.1.1.2 Definisi komunikasi.
3.1.2 Kepentingan Rangkaian Komputer.
3.1.2.1 Kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.
3.1.3 Jenis-jenis rangkaian.
3.1.3.1 Definisi jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian
kawasan metropolitan dan rangkaian kawasan luas.
3.1.3.2 Perbezaan antara tiga jenis rangkaian komputer.
Hasil Pembelajaran :
3.1.1.1 Mendefinisikan rangkaian komputer.
3.1.1.2 Mendefinisikan komunikasi.
3.1.2.1 Menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.
3.1.3.1 Mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan
metropolitan dan rangkaian kawasan luas.
3.1.3.2 Membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer.
Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :
1. mendefinisikan rangkaian komputer dengan betul.
2. mendefinisikan komunikasi dengan betul.
3. menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi dengan tepat.
4. mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan
9. metropolitan dan rangkaian kawasan luas dengan betul.
5. membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer dengan tepat.
Nilai :
6. Tekun.
7. Patuh
8. Rajin.
9. Kerjasama.
10. Berani.
11. Beri Tumpuan.
Kaedah / Teknik :
8. Pemerhatian.
9. Penerangan.
10. Perbincangan.
11. Demostrasi.
12. Gallery Walk.
13. Bersoal jawab.
14. Merumus.
Pengetahuan Sedia Ada :
Pelajar seharusnya telah mengetahui dan mempelajari topik rangkaian komputer dan komunikasi yang
telah dibincangkan pada kelas sebelum ini.
Alat Bantu Mengajar :
Projektor, LCD, papan putih, komputer,pen marker.
Bahan Bantu Mengajar :
9. Modul ICT.
10. Kertas A4.
11. Pencetak.
12. Kota Kad.
13. Kad Warna.
14. Soalan latihan.
15. Kertas Mahjong.
16. Buku rujukan complete.
17. Slide tugasan kumpulan.
18. Kertas latihan(untuk setiap kumpulan).
10. 19. Slide Rangkaian komputer dan komunikasi (definisi).
Langkah pembelajaran :
Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Set Induksi
5 minit
(8.05am–8.10am)
Persoalan :
Apa yang kamu
paham daripada
aktiviti tersebut?
Kandungan :
Menggambarkan
apa itu rangkaian
komputer dan
komunikasi.
Guru memulakan sesi pembelajaran dengan membuat
satu aktiviti ringkas iaitu pelajar diedarkan dengan satu
KAD dan pelajar-pelajar perlu memberikan kad
tersebut kepada rakan mereka yang lain sehingga
pelajar yang terakhir memperolehi kad tersebut.
Semasa pelajar tersebut memindahkan kad tersebut
kepada rakan mereka,pelajar perlu menampal nombor
pada kad tersebut.
Setelah selesai pelajar yang terakhir perlu menulis
kembali apa yang tertulis pada kad di atas kertas A4.
Kemudian pelajar tersebut perlu menunjukkan apa
yang ditulis di atas kertas tadi kepada pelajar-pelajar
lain.
Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan apa yang
akan dipelajari pada hari ini iaitu konsep asas
rangkaian komputer dan komunikasi.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Berpusatkan bahan.
Kaedah/Teknik:
Penerangan.
Nilai :
Tekun.
Patuh.
Kerjasama.
KBKK:
Berfikir dengan kritis.
Mengingat kembali isi pembelajaran.
ABBM:
Kad warna.
Kertas A4.
Langkah 1
15 minit
(8.10 am – 8.25 am)
Persoalan :
Apakah definisi
rangkaian
komputer dan
komunikasi?
Kandungan :
Menerangkan
dengan terperinci
definisi rangakaian
komputer dan
Guru menunjukkan slide berkaitan dengan rangkaian
komputer dan komunikasi dan menerangkan dengan
terperinci definisi rangkaian komputer dan definisi
komunikasi.
Seterusnya guru menunjukkan satu demostrasi
bagaimana untuk mencetak gambar epal yang diambil
daripada internet.
Guru menggunakan kembali kad tadi untuk
menunjukkan persamaan stimulasi yang berlaku.
Pelajar dibenarkan bertanya sekiranya masih belum
jelas tentang konsep asas rangkaian komputer dan
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Berpusatkan bahan.
Kaedah/Teknik:
Penerangan.
Pemerhatian.
Demostrasi.
Nilai :
Tekun.
Patuh.
11. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
komunikasi. komunikasi ini. KBKK:
Berfikir dengan kritis.
Menjana idea.
ABBM:
Komputer.
Pencetak.
Slide rangkaian komputer dan
komunikasi.
Langkah 2
30 minit
(8.25 am – 8.55 am)
Kandungan :
Penerangan
tentang tugasan
yang perlu dibuat
oleh pelajar.
Setiap orang pelajar diminta untuk datang kedepan dan
mencabut kertas didalam kotak yang telah disediakan.
Dalam kertas tersebut tertulis nombor 1-3 iaitu nombor
yang menentukan kumpulan mana pelajar tersebut
akan berada.
Kemudian pelajar diarahkan untuk bergerak mengikut
nombor kumpulan masing-masing.
Semua pelajar diminta untuk melihat pada layar skrin
dihadapan untuk melihat tajuk tugasan kumpulan yang
perlu diselesaikan.
Guru akan bergerak kesetiap kumpulan sebagai
fasilitator membimbing pelajar-pelajar untuk
menyelesaikan tugasan yang diberikan.
Setelah tugasan selesai, setiap kumpulan perlu
menampal tugasan mereka pada dinding.
Pelajar-pelajar dari kumpulan pertama akan
menerangkan tugasan mereka kepada pelajar dari
kumpulan 2 dan 3. Setelah selesai kumpulan dua
pula,akan menerangkan tugasan mereka kepada pelajar
dari kumpulan 1 dan 3 serta seretusnya kumpulan 3
akan membentangkan tugasan mereka kepada
kumpulan 1 dan 2.
Guru akan memantau aktiviti pelajar supaya tiada
pelajar yang pasif semasa aktiviti dijalankan.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Perbincangan
(Guru Sebagai Fasilitator).
Gallery Walk.
Nilai:
Tekun.
Rajin.
Patuh.
Kerjasama.
KBKK:
Menjana tahap kefahaman pelajar.
Mengingat kembali isi pembelajaran.
ABBM:
Helaian kerja.
Kertas Mahjong.
Kotak Kad (menentukan kumpulan).
Kertas latihan.
Pen Marker.
Komputer.
Slide tugasan kumpulan.
12. Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan
(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)
Langkah 3
15 minit
(8.55am–9.10am)
Kandungan :
Menguji tahap
kefahaman
pelajar
Pelajar diminta kembali ke tempat masing dan pelajar
diminta untuk menjawab soalan latihan yang telah
disediakan.
Seletah soalan selesai dijawab, pelajar perlu menukar
kertas soalan tersebut dengan rakan mereka.
Guru dan pelajar akan sama-sama berbincang soalan
tersebut. Pelajar perlu menyemak jawapan kawan
mereka dan memberikan markah sekiranya jawapan
tersebut betul.
Setelah perbincangan soalan selesai, pelajar perlu
mengembalikan kertas tersebut kepada rakan mereka.
Guru akan meminta pelajar untuk mengangkat tangan
apabila guru memberi arahan pelajar yang miliki
markah tertentu daripada latihan tersebut untuk
mengenalpasti tahap pemahaman pelajar pada
pembelajaran kelas hari ini.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Perbincangan.
Nilai:
Tekun.
Rajin.
Beri Tumpuan.
Berani.
KBKK:
Menjana kemahiran berfikir.
Mengingat kembali isi pembelajaran.
ABBM:
Helaian kerja.
Soalan latihan.
Penutup
5minit
(9.10am – 9.15am)
Soalan :
Apa yang telah dipelajari
pada hari ini?
Kandungan :
Rumusan keseluruhan
topik.
Guru merumuskan apa yang telah dibincangkan pada
hari ini.
Guru membenarkan pelajar bertanyakan soalan
mengenai topik perbincangan pada hari ini.
Guru mengarahkan pelajar untuk membuat latihan set 4
sebagai latihan hujung minggu dan akan dibincangkan
pada kelas seterusnya minggu hadapan.
Strategi/Pendekatan:
Berpusatkan guru dan pelajar.
Kaedah/Teknik:
Merumus.
Soal jawab.
Nilai:
Menghormati guru.
Beri Tumpuan.
KBKK:
Menjana idea.