Matematika ne jeten e perditshme
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Matematika ne jeten e perditshme

on

 • 267 views

si ndikon matematika ne jeten e perditshme

si ndikon matematika ne jeten e perditshme

Statistics

Views

Total Views
267
Views on SlideShare
267
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
6
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Matematika ne jeten e perditshme Matematika ne jeten e perditshme Presentation Transcript

  •  Te arrij te kuptoj perdorimin e gjere te matematikes ne jeten tone te perditshme  Te zgjidh problema me probalitetin , % apo problema matjesh e siperfaqesh.  Te percaktoj frekuencen e disa shkronjave ne pjese te caktuara.  Te gjej dendurine relative te disa shkronjave ne nje tekxt te dhene. Synimi: Te rris interesin e nxenesve, prinderve, komunitetit peer lenden e matematikes.
  • Piramidat Egjiiptiane Piramida e vogël e Gizës (Menkaure): lartësia- 65 metra, brinja a- 103 m Piramida e mesme e Gizës (Khafre): lartësia- 136 metra, brinja a- 215 m Piramida e madhe e Gizës (Khufu): lartësia- 146 metra, brinja a - 230 m
  •  Edhe ne objektet me te domosdoshme te jetes se perditsheme kemi perdorim te gjeometrise si psh. Lavatricet ku veme re formen e saj prej kuboidi ,deren e saj rrethore apo te afishimi I te dhenave ku veme re numrin e rrotullimeve apo peshen e rrobave qe mund te mbaje.
  •  Ne rruge ne shohim tabela te ndryshme qe kane forma gjeometrike. Por edhe vete rruga ka nje gjeresi konstante pra vijat anash jane dy vija paralele qe nuk bashkohen.
  •  Matematika ne nevojitet per te gjetur masen , vellimin apo gjatesine. Sa ml na nevojiten?
  •  Edhe ata qe nuk kane njohuri ne numerologji, nuk jane vecse te hipnotizuar nga magjia misterioze e numrave.  a; i; j; q; y = 1  b; k; r = 2  c; g; l; s = 3  d; m; t = 4  e; h; n; x = 5  u; v; w = 6  o; z = 7  f; p = 8 Per shembull: 2+6+2+1+7+7+1+4+5+4+5 =44 = 4+4 = 8 1 - Personaliteti i atij qe ka 1 eshte i forte, here pas here egoist, i perqendruar mbi veten 2 - eshte numeri i ciftit, qe sjell lumturi dhe dashuri, sensualitet dhe pasione. 3 - Eshte numeri hyjnor ne te gjitha fete e njohura dhe karakterizon persona inteligjente 4 - Perfaqeson forcen, kapacitetin, zotesine ne te gjitha fushat, senset profesionale 5 - Mondaniteti, gezimi, zotesia e raporteve eshte e numrit 5, qe I perkasin atyre qe shpesh 6 - Numeri 6 eshte i bashkengjitur me punen, keshtu qe eshte relative me nje person sigurisht inteligjent 7 - Arti eshte shenja dalluese e keij numeri, qe te kujton ne fakt muzat, notat muzikore, ditet. Ajo i perket 8 - Eshte numeri i Karmas: kush ka kete numer shpesh e di qe po jeton nje jete tjeter 9 - Pafundesia, hapesira, aventura, rreziku, jane elementete te kujt bejne pjese ne numerin 9
  • Ja si mund te gjejme sip e hapesirave me forme trekendore. Ligji i kosinusit
  • Babi Mami Jeshile (x) Jeshile (x) Jeshile (x)Kafe (X) Xx (Kafe) xx (jeshile) xx (jeshile) Xx (Kafe) Tejcimi I ngjyres se syve
  •  "Matematika është mbretëresha e shkencave dhe teoria e numrave është mbretëresha e matematikës". Filozofia eshte nje loje qe ka objektiva por nuk ka rregulla. Matematika eshte nje loje qe ka shume rregulla por nuk ka objektiva. Pse matematicienet kane frike te ngasin makinen? -Sepse gjeresia e rruges eshte e paperfillshme ne krahasim me gjatesine e saj. Ligji i ruajtjes te veshtiresive : nuk ka asnje menyre te lehte per te vertetuar dicka te lehte. Kush di te perkufizoje dhe te pjestoje mire mund te konsiderohet si zot.(Platoni) Rregulla e arte per mesuesit e matematikes: duhet te tregoni te verteten dhe vetem te verteten, po jo gjithe te verteten. ”Ti do me shume matematiken se mua?” “Sigurisht qe jo, e dashur - ty te dua shume me shume se matematiken.” “Vertetoje kete!” “Ne rregull… Le te jete R bashkesia e te gjithe objekteve qe dua…”
  •  PUNUAR NGA: SIDORELA HALILAJ ILDA KARAFILAJ JUGERTA GURABARDHI KRISTI PJOLLAJ GERI XHAFA GERALD GERDANI