Public Relations - Co to je?

1,445 views

Published on

Prezentace popisující Public Relations pro studenty Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Zaměření na Media Relations a Sociální média.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,445
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
448
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Public Relations - Co to je?

 1. 1. Public Relations Co to sakra je? Alžběta Pavlínová Roman Hřebecký Ekonomicko-správní fakulta MU 16. 11.
 2. 2. Teoretik "PR činnost je záměrné, plánované a dlouhodobé úsilí vytvářet a podporovat vzájemné pochopení a soulad mezi organizacemi a jejich veřejností."
 3. 3. Manažer PR vám pomůže budovat byznys dlouhodbě. Nástroje PR většinou nemají přímý, okamžitý efekt, ale z dlouhodobého hlediska se pozitivně projevují na výkonu společnosti. Ad hoc kampaně pak mohou mít okamžitý efekt.
 4. 4. Podnikatel neznalec My inzerujeme, PR nepotřebujeme. Jsou to pro nás vyhozené peníze, efekt není jistý. Navíc nemáme prostředky na další způsob propagace. Leda kdybyste uměli napsat nějaké PR články.
 5. 5. Novinář PR agentury pořád otravují, chtějí reklamu v médiích, ale my jsme nezávislí novináři, takže s PR spolupracovat nechceme. Je ale pravda, že někdy přijdou se zajímavým tématem.
 6. 6. Moje babička Bětuško a co to vlastně děláš? Já jsem teď četla v Právu, že píáristi jsou ti největší zloději. …
 7. 7. Student
 8. 8. Public Relations se točí kolem celéfirmy
 9. 9. Corporate identity – umocňuje hodnotu vašeho brandu/firmy
 10. 10. Zaměstnanci vás reprezentujíMěli by být vašimi abmasadory FIREMNÍ KULTURA EMPLOYEES RELATIONS
 11. 11. ZákazníciOrientace na zákazníka – přímý kontakt se zákazníkemLinka pro zákazníkyRychlá, přístupná komunikaceSnaha o řešení problémůCelková komunikace a reputace firmy
 12. 12. Government relationsLobbyingArgumentaceProsazování vlastní zájmů nebo zájmů odvětví
 13. 13. Corporate social responsibilityPro brand a dobré PR nebo skutečný postoj (CSV)?
 14. 14. KANÁLY KOMUNIKACEJak předat vaše sdělení?Jakým způsobem jej doručitveřejnosti? Široké spektrum možností - masové kanály vs. one-to- one komunikace
 15. 15. MASOVÁ MÉDIA MEDIA RELATIONSNIKOLI INZERTNÍ, ALE REDAKČNÍPROSTORRedakční prostor plní nezávislí novináři, nedá se koupit.Dá se ale získat.JAK?Zajímavá témata – analýzy, výzkumy, trendy, o čem senepsalo.Komunikace s novináři, budování vztahů, kreativita.
 16. 16. Plusy a mínusy Media Relations/ Jste v redakčním prostoru, sdělení / Nikdy nejste schopen plně je více důvěryhodné. kontrolovat obsah ani vyznění/ Dlouhodobým budováním vztahů s článku. novináři získáte jejich respekt a v / Off the record neexistuje – novinář případě, že se dostanete do nemá stejné zájmy jako vy a krize, budete vědět, komu zavolat. primárně hledá negativa. A on Vás vyslyší. / Nikdy nejste schopen garantovat,/ Pomocí masových médií jste že o vašem produktu/akci budou schopen oslovit širokou skupinu média referovat. lidí. Získáte mediální prostor / Media Relations nejsou reklama, i zdarma. když tak někdy mohou vypadat (viz produktové tipy v lifestyle)
 17. 17. Jsou Media Relations reklamouzadarmo? Nastolujeme téma, k němuž se vyjadřujeme vs. Říkáme, co děláme a že jsme nejlepší
 18. 18. SOCIÁLNÍ SÍTĚ.. Baví lidi víc než porno
 19. 19. Sociální sítě – marketingová bomba?Word of MOUTH -> Word of MOUSELidé milují klikyProdukty se přestávají kupovat, nařadu nastupuje Like Me, nebo FollowMeK tomu je ale potřeba obsah, nejenprodukty.
 20. 20. SOCIÁLNÍ SÍTĚ = Hrozba?
 21. 21. Průšvihy
 22. 22. Průšvihy
 23. 23. Průšvihy
 24. 24. Průšvihy
 25. 25. Průšvihy/ GP proti kácení pralesů – kampaň na webu + letáková kampaň (palmový olej (orangutani) -> demonstrace -> Nestlé si nezaslouží pauzu brožura) -> N – brožura, demýtizace -> GP / klip (Youtube – Vimeo – Youtube) -> Facebook – mazání, výhrady, mazání, výhrady, mazání – z Nestlé se stal cenzor -> Masová média – socmed guruové – twitter - > GP platí adwords a vyzývá ke sdílení videa – Hlasitě se ozývají lidé, kteří volají po bojkotu Nestlé/ 1 Týden!
 26. 26. ALE… - Česko sociální/ 3430000 účtů na FB/ 79000 účtů na Twitteru – polovinu příspěvků píše 500 lidí – rychlý růst a navíc (údaje z USA): / 72 % napsalo minulý měsíc článek na blog / 70 % komentovalo na cizím blogu / 61 % píše měsíčně aspoň jednu recenzi na zboží / 61 % komentuje zprávy na zpravodajských serverech / 56 % píše články na jiné servery / 53 % publikuje videa / Zdroj: H1.cz – Česko na sociálních sítích
 27. 27. Věc se má vlastně takhle
 28. 28. Public Relations
 29. 29. CASE STUDY: LENOVO NA STŘEŠE SVĚTACíl: ukázat značku Lenovo jako spolehlivou i v náročných situacíchCíl: široká CS, především produktivní věkRealizace: spojení s horolezcem Radkem Jarošem, který zdolával dvě8tisícovky. Společně s ČT snaha o zajištění přímých přenosů z 8 000n.m. pomocí notebooků Lenovo. Průběžné informování (blogování)Radka Jaroše z výpravy. Twitter Lenovocz, po návrat tiskovákonferenceVýsledek: prezentace spolehlivosti notebooku Lenovo především vpánských lifestyle, sportovně orientovaných a cestovatelskýchmédiích, IT tituly, online, sociální sítě. Zpravodajské pokrytí ČT
 30. 30. CASE STUDY: INSTITUT KOMPLIMENTCíl: zvýšení povědomí, zvýšení počtu klientů. Reklama nefunguje.Cílová skupina: ženy v Jihomoravském kraji 25 +Realizace: vytváření témat, o nichž novináři ještě nepsali. Etablace IKjako opinion leadera v oboru. Osobní komunikace s novináři.Výsledek: měsíčně několik mediálních výstupů, zvýšení počtu klientů o200 %, spolupráce s ona.idnes.cz na projektu Hubneme pro zdraví.
 31. 31. Lucka, Maceška a já
 32. 32. Měřitelnost?
 33. 33. Čísla, čísla, čísla/ AVE – měření media relations, zastaralé, hausnumera./ Výzkumy veřejného mínění – znalost, vztah, reputace./ Počet oslovených lidí (přepočty čtenosti médií), afinita vůči CS./ Počet likes, počet fans, počet responses.
 34. 34. Máte v tom jasno? Ne? Lékař, inženýr a PR manažer se dohadují, které že je nejstarší povolání na světě. Doktor se rozmyslí a povídá: "Když Bůh stvořil Evu, musel k tomu vyoperovat Adamovo žebro. Nejstarší řemeslo je jasně chirurgie." Skočí mu do toho inženýr a říká: "Kdepak, ještě před tím udělal Bůh pořádek v totálním chaosu, který tu všude byl. Prvním povoláním byl najisto inženýr." PR specialista se na chvíli zamyslí a pak se zeptá. "Pánové, a kdo podle vás udělal na začátku ten chaos?"
 35. 35. Follow Us / www.adison.cz/ www.facebook.cz/PRRadce/ PR Klub/ www.sixpack.cz/ MEM Magazine/ www.simulakra.cz/ Marketingový institut

×