1<br />Najib sold 273 litres of petrol in the morning. On the same morning, Google sold double the mount of petrol Najib h...
MrsLim had 8 bags of peanuts. Each bag contained 156 peanuts. She.Gave382 peanuts to her pupils. How many peanuts had she ...
3<br />Raju had some oranges and apples in a basket. He put 3 oranges and 4 apples into each box. He had a total of 5 boxe...
4<br />Farid saved 4 times as much money as Liping. Muru saved $12 less than Farid. Liping saved $32. How much money did M...
Practice<br />
1<br />     In a class there are 16 boys and 25 girls. Each pupil has 8 storybooks.<br />How many pupils are there in the ...
2<br />Lisa made 487 tuna sandwiches for a party. She made 4 times as many egg sandwiches as tuna sandwiches.<br />a) How ...
3<br />     A watch cost $375. A ring cost $103 more than the watch. A necklace costs 3 times as much as the ring. How muc...
4<br />MrsYeo and Mrs Lee went shopping. MrsYeo had $450 a tfirst. She had $450 at first. She had $275 left after shopping...
SUMMARY<br />___________         the question<br />___________       keywords<br />Find/identify which is  ___         uni...
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Division 2 Step Word Problem

2,317

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,317
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Division 2 Step Word Problem

  1. 1. 1<br />Najib sold 273 litres of petrol in the morning. On the same morning, Google sold double the mount of petrol Najib had sold.<br />a)How many litres of petrol did Google sell?<br />b)How many litres of petrol did they sell altogether?<br />273 litres<br />Najib<br />?<br />Googol<br />?<br />1 Unit<br />1 Unit<br />273<br />273<br />2 Units<br />273 X 2 = <br />546<br />3 Units<br />273 X 3 = <br />819<br />They sold 819 litres altogether.<br />Google sold 546 litres of petrol<br />
  2. 2. MrsLim had 8 bags of peanuts. Each bag contained 156 peanuts. She.Gave382 peanuts to her pupils. How many peanuts had she left?<br />2<br />156 peanuts<br />?<br />1248<br />?<br />382 peanuts<br />1 Unit<br />1248 - 382= <br />866<br />156<br />8 Units<br />156 X 8 = <br />1248<br />She had 866 peanuts left.<br />She had 1248 peanuts at first.<br />
  3. 3. 3<br />Raju had some oranges and apples in a basket. He put 3 oranges and 4 apples into each box. He had a total of 5 boxes of fruits. How many fruits were there altogether?<br /> 3 orange & 4 Apples<br /> 3 orange & 4 Apples<br /> 3 orange & 4 Apples<br />?<br />1 Unit<br />3 + 4 =<br />7<br />5 Units<br />7 X 5 =<br />35<br />There were 35 fruits altogether.<br />
  4. 4. 4<br />Farid saved 4 times as much money as Liping. Muru saved $12 less than Farid. Liping saved $32. How much money did Muru save?<br />Farid<br />Liping<br />Muru<br />$12 <br />?<br />1 Unit<br />32 <br />4 Units<br />32 X 4 =<br />128<br />128 – 12 =<br />116<br />Muru saves $116<br />
  5. 5. Practice<br />
  6. 6. 1<br /> In a class there are 16 boys and 25 girls. Each pupil has 8 storybooks.<br />How many pupils are there in the class?<br />How many storybooks do they have altogether?<br />41 pupils<br />16 boys <br />25 girls<br /> X 41<br />8<br />8<br />?<br />?<br />41 X 8 =<br />328<br />16 + 25 =<br />41<br />There are 41 pupils in the class<br />They have 328 storybooks altogether<br />
  7. 7. 2<br />Lisa made 487 tuna sandwiches for a party. She made 4 times as many egg sandwiches as tuna sandwiches.<br />a) How many eeg sandwiches did she make?<br />b) How many more egg sandwiches than tuna sandwiches did she make?<br />487<br />487<br />?<br />Tuna<br />Tuna<br />egg<br />egg<br />?<br />1948<br />1461<br />487 X 4 =<br />1948<br />1948 – 487 =<br />She made 1848 egg sandwiches<br />She made 1461 more egg sandwiches.<br />
  8. 8. 3<br /> A watch cost $375. A ring cost $103 more than the watch. A necklace costs 3 times as much as the ring. How much does the necklace cost?<br />103<br />478<br />375<br />watch<br />ring<br />ring<br />necklace<br />?<br />?<br />1 unit <br />478<br />375 + 103 =<br />478<br />478 X 3 =<br />1434<br />3 unit <br />The ring cost $478<br />The necklace cost $1434<br />
  9. 9. 4<br />MrsYeo and Mrs Lee went shopping. MrsYeo had $450 a tfirst. She had $450 at first. She had $275 left after shopping. If Mrs Lee spent 4 times as much money as MrsYeo, how much did she spend?<br />478<br /> left<br />Spent<br />MrsYeo<br />?<br />275 <br />478 – 275 =<br />175<br />MrsYeospent $175<br />175<br />MrsYeo<br />Spent<br />Mrs Lee <br />?<br />175 X 4 =<br />700<br />Mrs Lee spent $700<br />
  10. 10. SUMMARY<br />___________ the question<br />___________ keywords<br />Find/identify which is ___ unit (model).<br />Check the statement has a ________ ($ , kg, g).<br />Understand<br />Underline<br />one<br />Unit<br />
  1. ¿Le ha llamado la atención una diapositiva en particular?

    Recortar diapositivas es una manera útil de recopilar información importante para consultarla más tarde.

×