Albert EinstaiN
Albert Einstein Albert Einstein ( 14 Mart  1879 - 18 Nisan  1955 ) , Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi . 20. yüzy...
HAYATI Einstein 1879 yılında Güney Almanya ’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikas...
1955 ′te hayata gözlerini yumana kadar bilim dünyasına çok şey kattı. 191 6′da yayımladığı “ Genel Görelilik Kuramı “, 1...
Birçok özlü inceleme yazısı yayımladı ve bunlarda teorilerini geliştirdi. 1921 ′de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.Yabancı ü...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hazırlayanlar Şule Zeynep Aydın No/65 Beyzanur Eryılmaz No/551 7/B
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

ALBERT EINSTEIN

799
-1

Published on

Published in: Technology, Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
799
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ALBERT EINSTEIN

 1. 1. Albert EinstaiN
 2. 2. Albert Einstein Albert Einstein ( 14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955 ) , Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi . 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein , Görelilik kuramını (diğer adları ile İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği , istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü 'ne layık görülmüştür. (Nobel Ödülü'nün ve Nobel Komitesi'nin o zamanki ilkeleri doğrultusunda, bugün en önemli katkısı olarak nitelendirilen Görelilik kuramı fazla kuramsal bulunmuş ve ödülde açıkça söz konusu edilmemiştir.)
 3. 3. HAYATI Einstein 1879 yılında Güney Almanya ’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu. Lise öğrenimini 1894`de İsviçre ’de tamamladı ve 1896 ′da Zürih Politeknik Enstitüsü ’ne (ETH) girdi. Einstein, Sırp asıllı Mileva Maric adlı bir fizik öğrencisi ile evlendi.
 4. 4. 1955 ′te hayata gözlerini yumana kadar bilim dünyasına çok şey kattı. 191 6′da yayımladığı “ Genel Görelilik Kuramı “, 1921 ′de “ fotoelektrik etki ve kuramsal fizik " alanında çalışmalarıyla aldığı Nobel Fizik Ödülü , dahinin en önemli başarılarından sadece ikisi ya bilinmeyen dünyası… Bern ’de federal patent dairesinde görev aldı. Bu görevden arta kalan zamanlarda çağdaş fizikte ortaya atılmaya başlanan problemler üzerinde düşünme fırsatı buldu. Önce atomun yapısı ve Max Planck ’ın kuantum teorisi ile ilgilendi. Brown hareketine ihtimaller hesabını uygulayarak bunun teorisini kurdu vedeğerini hesaplayarak teorisini test etti. Kuantum teorisinin önemini ilk anlayan fizikçilerden birisi oldu ve bunu ışıma enerj Avogadro sayısının isine uyguladı. Bu da onun, ışık tanecikleri veya fotonlar hipotezini kurmasını ve fotoelektrik olayını açıklayabilmesini sağladı. Bir bilim adamı olarak 1. Dünya Savaşı’nda tarafsız kaldı. İlk eşinden Hans ve Eduard isminde iki erkek çocuk sahibi olan bilim adamını 1914 yılında eşi terk etti. 1. Dünya Savaşı nedeniyle yiyecek kıtlığı sırasında mide ağrıları çeken bilim adamına kuzeni Elsa bakmış ve ikinci defa kuzeni Elsa ile evlenmiştir.
 5. 5. Birçok özlü inceleme yazısı yayımladı ve bunlarda teorilerini geliştirdi. 1921 ′de Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.Yabancı ülkelere birçok gezi yapmakla birlikte 1933 ′e kadar Berlin ’de yaşadı. Küçük oğlu Eduard akıl hastalığı nedeni ile Zürih yakınlarında bir bakım evinde hayatını geçirmiş; büyük oğlu Hans, babası ve annesinin karşılaştığı Zürih Polytecnic’te mühendislik okumuş ve daha sonra University of California, Berkley’de profesörlük yapmıştır. 1955 ′de Princeton ’da ölmüştür; oğlu Hans yanında bulunmuştur. Üvey kızı Margot Einstein , bilim adamının kişisel mektuplarını özenle herkesten saklamış ve kendisinin ölümünden 20 yıl sonra daha saklı kalmasını vasiyet etmişti. Günümüzde Princeton Üniversitesi tarafından basılan bu mektuplar bilim adamının gizli kalmış özel yaşamı hakkında ilginç bilgiler sunmaktaydı.
 6. 17. Hazırlayanlar Şule Zeynep Aydın No/65 Beyzanur Eryılmaz No/551 7/B
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×